Portugalia rezygnuje z trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. "Brak podstaw naukowych"

Świat
Portugalia rezygnuje z trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. "Brak podstaw naukowych"
PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Portugalia rezygnuje z trzeciej dawki szczepionki ze względu na niewielkie uzasadnienie

Portugalski rząd ogłosił w poniedziałek, że odstępuje od zamiaru podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Powodem decyzji jest cofanie się pandemii w tym kraju, a także brak "podstaw naukowych” takiego rozwiązania.

Jak poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Antonio Lacerda Sales, możliwość wprowadzenia w najbliższym czasie w Portugalii trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 została oddalona z powodu braku "podstaw naukowych" dla tego rozwiązania.

Dobra sytuacja przeciwwskazaniem dla trzeciej dawki

Przedstawiciel rządu wskazał, że propozycja wprowadzenia dodatkowych szczepień "póki co zostaje przełożona na inny termin”. Dodał, że nie przemawia też za nią poprawiająca się w Portugalii sytuacja epidemiczna.

 

ZOBACZ: Izrael. Ekspert wzywa, by zacząć przygotowywać się na czwartą dawkę szczepionki

 

Sales sprecyzował, że podczas ostatniej doby zanotowano zaledwie 663 przypadki infekcji koronawirusem, czyli najmniej od maja 2021 r. Od niedzieli zmarło 12 osób chorych na COVID-19.

 

W ocenie wiceministra zdrowia w najbliższych tygodniach można spodziewać się zniesienia przez rząd Antonia Costy obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu.

Trzecia dawka dla narażonych

25 sierpnia Państwowa Komisja ds. Szczepień (CTV), wchodząca w skład służb medycznych Portugalii, zgodziła się na podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi dla grupy około 100 tys. osób.

 

ZOBACZ: Niemcy. Dwie osoby ranne po ataku antyszczepionkowca na mobilny punkt szczepień w Gerze

 

W swoich zaleceniach komisja wskazała, że podawanie trzeciej dawki powinno objąć chorych na nowotwory, HIV, a także pacjentów po przeszczepach.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie