Nie żyje biskup Edward Janiak

Polska
Nie żyje biskup Edward Janiak
Polsat News
Biskup Edward Janiak miał 69 lat

Nie żyje biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak. Katolicki duchowny miał 69 lat. W październiku ubiegłego roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka z zajmowanego stanowiska.

Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1953 roku w Malczycach. Ukończył Technikum Przemysłu Drzewnego w Sobieszowie, uzyskując w 1971 świadectwo dojrzałości. Zanim wstąpił do seminarium duchownego, przez dwa lata studiował na Wydziale Technologii Drewna Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu.

 

Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu odbył studia filozoficzno-teologiczne (1973-1979). Uzyskał stopień magistra z teologii.  Równocześnie zdobywał formację kapłańską w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. 

 

ZOBACZ: O. Rydzyk mówił o bp. Janiaku. Teraz tłumaczy

 

Dalsze studia odbył na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1983 r. uzyskał licencjat z teologii moralnej. W 1986 roku zdobył również stopień doktora.

 

Święcenia biskupie otrzymał 30 listopada 1996 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Biskupem diecezji kaliskiej mianował go papież Benedykt XVI 21 lipca 2012 r.

Watykan badał sprawę

17 października ubiegłego roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

 

W komunikacie wydanym 29 marca Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że po przeprowadzeniu dochodzenia dotyczącego zgłoszonych zaniedbań hierarchy i innych kwestii związanych z zarządzaniem przez niego diecezją kaliską Stolica Apostolska nakazała mu zamieszkanie poza diecezją, zakazała uczestniczenia w publicznych celebracjach i spotkaniach na jej terenie, a także zobowiązała go do dokonania wpłaty na rzecz Fundacji św. Józefa na przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym i wsparcie ofiar.

 

Janiak znalazł się pod lupą Watykanu w związku z oskarżeniami o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez podległego mu księdza.

 

ZOBACZ: Papież przyjął rezygnację bp. Janiaka. Obowiązuje go nakaz przebywania poza diecezją

 

Sprawę ujawnili bracia Tomasz i Marek Sekielscy w połowie maja 2020 r. filmie "Zabawa w chowanego". Przedstawiono w nim historię Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków oraz Andrzeja Hurnego, którzy w dzieciństwie byli wykorzystywani seksualnie przez księdza Arkadiusza H.

 

Z filmu wynika, że przełożony kapłana - biskup kaliski Edward Janiak - ignorował zgłoszenia dotyczące przestępstw seksualnych swojego podwładnego, który był jedynie przenoszony z parafii do parafii.

ac/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie