Watykan ukarał abp. Głódzia i bp. Janiaka. Mają opuścić diecezje

Polska
Watykan ukarał abp. Głódzia i bp. Janiaka. Mają opuścić diecezje
Polsat News
Senior archidiecezji gdańskiej Sławoj Leszek Głódź

Nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską; zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na terenie archidiecezji gdańskiej - m.in. takie decyzje podjęła Stolica Apostolska po postępowaniu dotyczącym zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec małoletnich. Podobne decyzje podjęto w stosunku do bp Edwarda Janiaka.

W poniedziałek w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała specjalny komunikat dotyczący abp. seniora archidiecezji gdańskiej Sławoja Leszka Głódzia.

 

Decyzja Watykanu

 

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją" - podano.

 

ZOBACZ: Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź pod lupą Watykanu

 

Po zakończonym dochodzeniu Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje: "nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską; zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej; nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć".

 

Na podstawie tych samych przepisów ukarany został były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak. On również ma nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

 

WIDEO: Watykan ukarał abp. Głódzia i bp. Janiaka - materiał "Wydarzeń"

  

Zarzuty o ukrywanie molestowania

 

W oświadczeniu z października 2019 r. 16 kapłanów archidiecezji gdańskiej potwierdziło, że przesłało stosowne dokumenty do nuncjatury apostolskiej. Pojawiły się m.in. zarzuty ukrywania doniesień o przypadkach molestowania w archidiecezji gdańskiej.

 

Abp Głódź zapewniał wówczas, że nie zbagatelizował żadnych doniesień. "Chcę podkreślić, że nie wykazałem żadnej opieszałości w sprawie jakichkolwiek duchownych, którzy dopuścili się przestępstwa. Prowadzone są one zgodnie z procedurami określonymi przez Stolicę Apostolską i Konferencję Episkopatu Polski" - napisał 24 lutego ub. r. w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zrezygnował z posługi. Przechodzi na emeryturę

 

Papież Franciszek przyjął 13 sierpnia ub.r. rezygnację abpa Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Duchowny skończył 75 lat, osiągając tym samym wiek emerytalny. W diecezji gdańskiej zastąpił go abp Tadeusz Wojda.

 

Sprawa bp Janiaka

 

Z kolei 17 października ubiegłego roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. W sobotę zastąpił go bp Damian Bryl.

 

Biskup Edward Janiak znalazł się pod lupą Watykanu w związku z oskarżeniami o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez podległego mu księdza.

 

ZOBACZ: Papież przyjął rezygnację bp. Janiaka. Obowiązuje go nakaz przebywania poza diecezją

 

Sprawę ujawnili bracia Tomasz i Marek Sekielscy w połowie maja 2020 r. filmie "Zabawa w chowanego". Przedstawiono w nim historię Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków oraz Andrzeja Hurnego, którzy w dzieciństwie byli wykorzystywani seksualnie przez księdza Arkadiusza H.

 

Z filmu wynika, że przełożony kapłana - biskup kaliski Edward Janiak - ignorował zgłoszenia dotyczące przestępstw seksualnych swojego podwładnego, który był jedynie przenoszony z parafii do parafii.

 

Reakcja kurii gdańskiej

 

Gdańska kuria metropolitalna oświadczyła, że przyjęła do wiadomości komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce dotyczący ukarania abpa seniora Sławoja Leszka Głódzia.

 

"Jednocześnie przyjmuje, że treść komunikatu i zawarte tam postanowienia wynikają z przeprowadzonego postępowania dotyczącego zasygnalizowanych zaniedbań w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka «Vos estis lux mundi»" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie kurii przez rzecznika archidiecezji gdańskiej ks. dra Macieja Kwietnia.

 

 

pgo, emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie