Gdynia walczy z betonozą. Popularny parking zmieniony na skwer miejski

Polska
Gdynia walczy z betonozą. Popularny parking zmieniony na skwer miejski
Polsat News
Coraz więcej zieleni w centrum Gdyni

Popularny parking przy ul. Zawiszy Czarnego w Gdyni został przekształcony w tereny zielone. To krok, na który zdecydowało się miasto, by walczyć z tzw. betonozą. Nie wszystkim jednak ten pomysł przypadł do gustu. Niektórzy kierowcy narzekają na brak miejsc do pozostawienia auta.

Muzeum miasta, teatr muzyczny, miejsce spotkań seniorów i plaża - to w tej okolicy znajdował się popularny parking przy ul. Zawiszy Czarnego w Gdyni.

 

Decyzją włodarzy przekształcono go w tereny zielone. Beton częściowo zastąpiono pasami traw. Posadzono też 40 drzew i hortensje. Inwestycja kosztowała ponad 100 tys. złotych.

 

ZOBACZ: Czekali, aż miasto "rozbetonuje" ulicę. Wzięli sprawy w swoje ręce

 

- Chcemy, żeby - idąc na spacer po centrum miasta, oglądając modernistyczne budynki - nie przeciskać się pomiędzy zaparkowanymi samochodami i oddychać czystym powietrzem. Parkingi powstaną, rozmawialiśmy z mieszkańcami dwa lata temu. Pytaliśmy ich o opinię na temat tego placu dwa lata temu - mówiła reporterowi Polsat News Agata Grzegorczyk z Urzędu Miasta Gdyni.

 

WIDEO: Gdynia walczy z betonozą

 

Część kierowców przeciwnych

Nie wszystkim jednak walka z betonozą przypadła do gustu. Kierowcy przyjeżdżający na plażę czy do teatru chcieliby w tym miejscu zaparkować.

 

- Jest trudno - przyznaje część z nich.

 

Urzędnicy zapewniają, że nowe tereny zielone będą miejscem wydarzeń kulturalnych. Obecnie można tam oglądać wystawę powiązaną z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

W przyszłości również na Skwerze Kościuszki ma zagościć więcej zieleni.

"Robimy to już od kilku lat"

Magdalena Gawin - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków - zamierza odbetonować polskie miasta.

 

WIDEO: Cała rozmowa z Magdaleną Gawin

 

 

- Robimy to już od kilku lat. Panowała wykładnia konserwatorska, że rynki muszą przypominać te średniowieczne, czyli nie mogą mieć drzew. W średniowieczu nie było betonu, fontann. Tę wykładnię nazywamy fałszem konserwatorskim. Odchodzimy od tego - mówiła na antenie Polsat News.

 

Gawin dodała, że "rynki mają służyć mieszkańcom i być atrakcyjne".

ac / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie