Afganistan. Talibowie chcą przystąpić do ONZ. "Wniosek został przekazany do rozpatrzenia"

Świat
Afganistan. Talibowie chcą przystąpić do ONZ. "Wniosek został przekazany do rozpatrzenia"
PAP/EPA/JOHN MINCHILLO / POOL
Guterres oświadczył, że dążenie talibów do uznania przez społeczność międzynarodową jest środkiem nacisku na talibów.

Talibowie, którzy przejęli władzę w Afganistanie zwrócili się do sekretarza generalnego ONZ o zgodę na udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ich ministra spraw zagranicznych Amira Khana Muttakiego. Wyznaczyli też nowego stałego przedstawiciela Afganistanu w ONZ.

Jak oświadczył rzecznik ONZ Stephane Dujarric, sekretarz generalny Antonio Guterres otrzymał list od Muttakiego, w którym przedstawił się jako "minister spraw zagranicznych Islamskiego Emiratu Afganistanu".

 

ZOBACZ: Afganistan. Na rowerze wodnym z wyrzutnią rakiet. Talibowie odwiedzili park narodowy

 

Muttaki wnioskuje w nim o dopuszczenie go do udziału w obecnej sesji Zgromadzenia Ogólnego, na której chce wygłosić przemówienie.

 

Według Dujarrica, Muttaki napisał, że "były prezydent Afganistanu Aszraf Ghani został obalony" oraz, że kraje świata "nie uznają go już jako prezydenta". W związku z tym obecny stały przedstawiciel Ghulam Isaczai "nie reprezentuje już Afganistanu". Nowym przedstawicielem Afganistanu w ONZ talibowie mianowali ich dotychczasowego rzecznika w Dausze Suhaila Szahina.

Wniosek został przekazany

Dujarric poinformował, że wniosek talibów został przekazany do rozpatrzenia komitetu akredytacyjnego. W skład tego komitetu wchodzą m. in. Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie chcą międzynarodowego wsparcia. "Potrzebujemy funduszy"

 

Reuter zaznacza, że posiedzenie komitetu najprawdopodobniej nie odbędzie się przed najbliższym poniedziałkiem, tak więc jest mało prawdopodobne aby Muttaki zdążył wystąpić na obecnej sesji Zgromadzenia.

 

Guterres oświadczył, że dążenie talibów do uznania przez społeczność międzynarodową jest jedynym środkiem nacisku na talibów aby stworzyli rząd bardziej reprezentatywny i przestrzegali praw człowieka, zwłaszcza praw kobiet.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie