Afganistan. Talibowie zamknęli ministerstwo kobiet. Jest nowe - promowania cnót

Świat
Afganistan. Talibowie zamknęli ministerstwo kobiet. Jest nowe - promowania cnót
PAP/EPA/STRINGER
Reuters przypomina, że kiedy talibowie byli u władzy w latach 1996-2001, dziewczętom nie pozwalano chodzić do szkoły, a kobietom zakazano pracy i edukacji

Talibowie zamknęli w piątek afgańskie ministerstwo ds. kobiet i zastąpili je resortem promowania cnót i zapobiegania występkom - piszą agencje Reuters i AFP, powołując się na świadków.

Według Reutersa tabliczka informacyjna na budynku, w którym dotychczas mieściło się ministerstwo ds. kobiet, została zdjęta, a na jej miejscu pojawiła nowa z napisem "Ministerstwo Modlitwy i Przewodnictwa oraz Promocji Cnót i Zapobiegania Występkom".

 

ZOBACZ: ONZ: talibowie łamią złożone obietnice, nakazują kobietom, żeby zostawały w domach

 

Kobiety, które do tej pory pracowały w budynku, nie są wpuszczone do środka już od kilku tygodni. "Jestem jedyną żywicielką rodziny - mówiła jedna z byłych pracownic ministerstwa, cytowana przez Reutersa. - Gdy nie ma pracy, co powinna zrobić Afganka?".

 

Rzecznicy talibów dotąd nie skomentowali sprawy.

Policja moralna talibów

Reuters przypomina, że kiedy talibowie byli u władzy w latach 1996-2001, dziewczętom nie pozwalano chodzić do szkoły, a kobietom zakazano pracy i edukacji. Działające wówczas ministerstwo promowania cnót i zapobiegania występkom stało się znane jako policja moralna talibów, narzucająca interpretację szariatu, która obejmowała ścisły kodeks ubioru oraz publiczne egzekucje i chłosty.

 

Lista stanowisk gabinetowych, ogłoszona przez talibów 7 września, zawierała nazwisko ministra ds. promocji cnót i zapobiegania występkom i nie wspominała o ministerstwie ds. kobiet, ale talibowie nie informowali wówczas, że resort ten zostanie rozwiązany.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie