Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem. Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości

Polska
Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem. Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości
Pixabay/Free-Photos
Resort sprawiedliwości proponuje zmiany w kodeksie karnym. Do 8 lat więzienia za świadome zarażenie koronawirusem

Do 8 lat więzienia może grozić osobie, która świadomie zakaża koronawirusem - to jedna ze zmian, którą w kodeksie karnym proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Obecnie art. 161 zakłada taką odpowiedzialność dla osoby zarażonej wirusem HIV.

Mowa o art. 161 kodeksu karnego, który - zgodnie z propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości - otrzymałby brzmienie: "Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV lub dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 19 września

 

Ponadto, jeżeli sprawca naraża na zarażenie wiele osób, podlegałby karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

"Resort chce zrównania ustawowego zagrożenia"

Tym samym resort sprawiedliwości chce zrównania zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu. 

 

"Projekt przewiduje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu (obecny art. 161 § 2 k.k.) – z czynem polegającym na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV (obecny art. 161 § 1 k.k.). Oba te czyny zostają stypizowane (przypisane - red.) w art. 161 § 1 k.k., z zagrożeniem od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Przewidziana jest również zmiana w typie kwalifikowanym, likwidująca lukę prawną, gdyż nie odnosił się on do narażenia wielu osób na zarażenie wirusem HIV" - wskazano w uzasadnieniu. 

msl/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie