Abp Stanisław Gądecki: troska o dobro skrzywdzonych powinna być naszym priorytetem

Polska
Abp Stanisław Gądecki: troska o dobro skrzywdzonych powinna być naszym priorytetem
Episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Troska o dobro skrzywdzonych powinna być naszym priorytetem – powiedział w niedzielę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Słowa padły podczas otwarcia międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej.

Organizatorami odbywającej się w Warszawie czterodniowej konferencji przebiegającej pod hasłem "Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych" są Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

 

- Gromadzimy się tutaj, aby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy dzieci - powiedział w niedzielę abp Gądecki.

 

Nawiązując do słów Ewangelii, przewodniczący KEP zauważył, że "Jezus wskazuje przyjęcia dziecka z miłością, jako drogę do przyjęcia samego Boga".

"Dzieci stanowią wzór prostoty"

- Dzieci, które są ufne i pokorne, stanowią wzór prostoty dla wszystkich uczniów Jezusa - zaznaczył abp Gądecki. Dodał jednocześnie, że "Pan używa bardzo surowych słów wobec sprawców zła, którzy krzywdzą dzieci, ale także wobec tych, którzy mogliby taką krzywdę lekceważyć".

 

Wskazał, że mówiąc o "ochronie dzieci" nie można pomijać młodzieży, osób bezbronnych i manipulowanych. - Ojciec Święty Franciszek podkreśla w motu proprio "Vos estis lux mundi", że ludzkiej i prawnej interwencji wymagają również sprawy nadużycia władzy, podstępu czy przymusu, także wobec osób dorosłych - powiedział abp Gądecki.

 

ZOBACZ: Szczecin. Zdemolował kościół, złamał księdzu szczękę. 33-latka nagrały parafialne kamery

 

Zwrócił uwagę, że "wykorzystanie seksualne często jest związane z nadużyciem władzy i sumienia, pogłębiając spustoszenie, jakie to przestępstwo czyni nie tylko w psychice, ale i w duszy zranionego człowieka".

 

- Dzieci są więc powierzone naszej opiece i mają być przyjęte, ale też chronione - podkreślił hierarcha.

Duszpasterze osób skrzywdzonych

Zaznaczył, że w Polsce "pionierem tej działalności jest koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adam Żak, powołany na to stanowisko przez KEP w 2013 roku". - Rok później, powstało Centrum Ochrony Dziecka, które jest z nami już siódmy rok, inspirując działanie w dziedzinie szeroko rozumianej prewencji, a także kształcąc corocznie na studiach podyplomowych przy Akademii Ignatianum specjalistów w tej dziedzinie - powiedział abp Gądecki.

 

ZOBACZ: Stolica Apostolska ukarała abpa Mariana Gołębiewskiego za tuszowanie pedofilii

 

Poinformował, że w każdej diecezji i zgromadzeniu zakonnym zostali ustanowieni duszpasterze osób skrzywdzonych, "aby otaczać duchową opieką tych, którzy tego pragną, aby Kościół zraniony przestępstwem mógł się stać miejscem zdrowienia". - Oczywiście zranionym oferujemy także pomoc psychologiczną, ale dostrzegamy, że ten dramat ma także wymiar duchowy - dodał.

 

Wspomniał, że powstała także "funkcja kuratora osób duchownych oskarżonych lub skazanych, aby nadzorował te osoby, wymagał od nich zachowania wszystkich nałożonych obostrzeń, a również wspierał je w chwilach depresji czy rozpaczy".

"Odpowiedzialność - rozliczalność - przejrzystość"

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że na poziomie ogólnopolskim w 2019 roku abp Wojciech Polak został mianowany delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, a przy sekretariacie KEP powstało jego biuro. Zaznaczył również, że biskupi polscy zdecydowali także o powołaniu Fundacji Świętego Józefa KEP, która od dwóch lat przeznacza środki finansowe na działania prewencyjne i edukacyjne oraz na pomoc pokrzywdzonym.

 

- Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, aby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji, o "zewnętrzną stronę kielicha i misy", ale przede wszystkim o dobro skrzywdzonych - oświadczył.

 

ZOBACZ: "Kościół potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe". Abp Gądecki o pandemii

 

Ocenił, że trzeba uczciwie przyznać, że "popełniliśmy wiele zaniedbań wobec osób zranionych w Kościele". - Stanięcie w prawdzie nie powinno nas jednak prowadzić do defetyzmu czy rozpaczy, ale do duszpasterskiego nawrócenia, o którym mówi papież Franciszek, dzięki któremu ochrona dziecka czy niepełnosprawnego, a także pomoc skrzywdzonym staną się priorytetem nie tylko dla wybranych osób, ale także dla każdego z nas - stwierdził abp Gądecki.

 

W ciągu czterech dni planowanych jest kilka wykładów oraz paneli dyskusyjnych, które będą skupiały się wokół takich zagadnień jak: "odpowiedzialność - rozliczalność - przejrzystość". Uczestnicy konferencji będą pracować w grupach językowych, dzieląc się informacjami o tym, jak wygląda kwestia ochrony małoletnich w poszczególnych krajach – zarówno w zakresie prewencji, jak i w sprawie pomocy pokrzywdzonym. Przyjrzą się także wyzwaniom oraz możliwościom współpracy, jakie stoją przed Kościołami tej części Europy.

Konferencja zakończy się 22 września.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie