Stolica Apostolska ukarała abpa Mariana Gołębiewskiego za tuszowanie pedofilii

Polska
Stolica Apostolska ukarała abpa Mariana Gołębiewskiego za tuszowanie pedofilii
Krzysztof Kaniewski/Reporter
Abp Marian Gołębiewski dopuścił się tuszowania spraw pedofilii wśród księży. Został ukarany przez Watykan

Stolica Apostolska potwierdziła zaniedbania abp. Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez kapłanów z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupiej (1996-2004) i z Archidiecezji Wrocławskiej (2004-2013). Na polskiego hierarchę nałożono kary.

W sobotę Archidiecezja Wrocławska opublikowała komunikat ws. postępowania dot. abpa Mariana Gołębiewskiego.

 

Wynika z niego, że Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich. Hierarcha tuszował przestępstwa pedofilskie niektórych kapłanów z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupiej w latach 1996-2004.

 

ZOBACZ: "Problemy komunikacyjne". Przewodniczący komisji ds. pedofilii o relacjach z Kościołem

 

Z komunikatu wynika także, że abp Gołębiewski dopuścił się ukrywania księży-pedofilów z Archidiecezji Wrocławskiej w okresie od 2004 do 2013 roku. 

 

W wyniku dochodzenia, Stolica Apostolska zdecydowała, że abp Marian Gołębiewski ma: 

  • nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich;
  • nakaz zapłaty tytułem pokuty odpowiedniej kwoty z prywatnych środków, na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystywania seksualnego.

Abp Marian Gołębiewski - kim jest?

Abp Marian Gołębiewski to doktor nauk biblijnych, doktor habilitowany teologii, były profesor nadzwyczajny teologii ATK i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor honoris causa PWT we Wrocławiu.

Gołębiewski to także były członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, Członek Rady Stałej KEP, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, przewodniczący zespołu KEP ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla, członek rady naukowej KEP, członek Komisji Nauki Wiary, a w jej obrębie przewodniczący sekcji nauk biblijnych, członek zespołu biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, były członek Rady Ekonomicznej KEP.


W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego 18 maja 2013 r. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Mariana Gołębiewski z obowiązków arcybiskupa metropolity wrocławskiego.

 

ZOBACZ: Kontrowersyjne słowa biskupa o pedofilii w Kościele. "Nie powinny nigdy paść"

 

Urodził się 22 września 1937 r. w Trzebuchowie nieopodal Koła (diecezja włocławska). Wyświęcony na kapłana 24 czerwca 1962 r., w świątyni katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku.

20 lipca 1996 r. wyniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności biskupa ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego, sakrę biskupią - poprzedzoną uroczystym ingresem do katedry Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie - otrzymał 31 sierpnia 1996 r. 8 września 1996 r. odbył ingres do konkatedry Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu.

3 kwietnia 2004 r. ogłoszony arcybiskupem metropolitą wrocławskim, ingres do Katedry Wrocławskiej miał miejsce 24 kwietnia 2004 r.

 

kmd/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie