Nowa Zelandia. Władze opóźniają otwarcie granic dla podróżnych z Australii

Świat
Nowa Zelandia. Władze opóźniają otwarcie granic dla podróżnych z Australii
Flickr/Sue
Opustoszałe lotnisko w Auckland

Nowa Zelandia pozostanie zamknięta dla podróżnych z Australii przez co najmniej osiem kolejnych tygodni z powodu utrzymującej się tam wysokiej liczby nowych dziennych przypadków Covid-19 - poinformowały w piątek władze Nowej Zelandii. Kraj zamknął swoje granice dla wszystkich na początku pandemii Covid-19 w marcu 2020 roku.

Nowa Zelandia, podobnie jak Australia, zamknęła swoje granice na początku pandemii Covid-19 w marcu 2020 roku. W kwietniu 2021 te dwa sąsiadujące ze sobą państwa otworzyły granice pomiędzy sobą, jednak z powodu znacznych wzrostów liczby zachorowań na koronawirusa w Australii umowa ta została zawieszona 23 lipca. Granice miały się ponownie otworzyć 24 września.

 

ZOBACZ: Podróże poza UE. USA oraz Izrael poza listą państw bezpiecznych

 

Nowozelandzki minister ds. Covid-19 Chris Hipkins poinformował, że decyzja o ponownym otwarciu granic dla podróżnych z Australii zostanie rozpatrzona w drugiej połowie listopada. Władze w Wellington planują otwarcie granic dla reszty państw w 2022 roku.

Zaszczepiono 37 proc. Nowozelandczyków

Obecnie w Nowej Zelandii w pełni zaszczepione jest 37 proc. populacji tego 5-milionowego kraju. Od początku pandemii SARS-CoV-2 odnotowano tam ponad 4 tys. przypadków infekcji, a 27 osób chorych na Covid-19 zmarło. Auckland, największe miasto w tym kraju, pozostaje objęte lockdownem. W piątek wykryto tam 11 nowych infekcji.

 

W Australii od początku lipca notuje się nieprzerwane wzrosty liczby zachorowań na Covid-19. Pomimo tego, że największe miasta w kraju, Melbourne, Sydney i Canberra, są objęte lockdownem, liczba dziennych infekcji koronawirusem przekracza 2 tys. dziennie - podała agencja EFE.

 

Australijskie władze planują otworzyć swoje granice do końca roku. Do tego czasu służby sanitarne planują, że w pełni zaszczepione w kraju będzie 80 proc. populacji. Według ostatnich danych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa we wtorek w Australii zaszczepione co najmniej jedną dawką preparatu przeciw Covid-19 było 55 proc. populacji, a w pełni - 34 proc.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie