Podróże poza UE. USA oraz Izrael poza listą państw bezpiecznych

Świat
Podróże poza UE. USA oraz Izrael poza listą państw bezpiecznych
Reuters
Przyczyną zmian na liście państw bezpiecznych jest liczba zakażeń w poszczególnych krajach spoza UE

Unia Europejska zdjęła status bezpiecznych podróży z 6 państw: Stanów Zjednoczonych, Izraela, Kosowa, Libanu, Czarnogóry i Macedonii Północnej. Powodem jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem w tych krajach. Na liście bezpiecznych państw znajduje się obecnie 17 krajów.

Bez względu na publikację nowej listy, Unia Europejska zezwala większości zaszczepionych podróżnych na przekraczanie granic UE. Testy i zasady kwarantanny są regulowane indywidualnie przez państwa członkowskie i dotyczą przede wszystkim osób niezaszczepionych. 

 

Lista nie jest zobowiązująca dla państw członkowskich. Poszczególne kraje mogą swobodnie decydować o własnej polityce granicznej, toteż wcześniej Niemcy i Belgia uznały Stany Zjednoczonej za kraj podwyższonego ryzyka i z wymagają od obywateli USA testów i kwarantanny przy wjeździe do kraju.

Wzrosty zakażeń 

Przyczyną zmian na liście państw bezpiecznych jest liczba zakażeń w poszczególnych krajach spoza UE. Państwa, które znalazły się poza tą listą notują w ostatnim czasie znaczne wzrosty nowych przypadków zachorowań.

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone wycofały wojska z Afganistanu

 

W USA średnio codziennie wykrywanych jest 152 tysiące nowych przypadków COVID-19.

 

Wciąż na liście pozostaje 17 krajów, w tym Kanada, Japonia i Nowa Zelandia. Mimo zmian, na teren UE bez restrykcji wjechać mogą osoby w pełni zaszczepione. 

laf/msl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie