Afganistan. Talibowie zdecydowali ws. nauki kobiet. "Nasz stosunek zmienił się"

Świat
Afganistan. Talibowie zdecydowali ws. nauki kobiet. "Nasz stosunek zmienił się"
PAP/EPA/STRINGER
Studentki będą musiały dostosować się do niektórych restrykcyjnych zasad talibów, w tym do obowiązków dotyczących ubioru.

Kobiety w Afganistanie będą mogły kontynuować naukę na uczelniach wyższych, w tym na studiach podyplomowych. Grupy studentów będą jednak podzielone ze względu na płeć, a strój islamski na zajęciach będzie obowiązkowy - powiedział w niedzielę minister szkolnictwa wyższego w rządzie talibów Abdul Baki Hakkani.

Hakkani w niedzielę przedstawił na konferencji prasowej nową politykę kształcenia na uczelniach wyższych.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie zezwolili na wylot 200 Amerykanów. Tysiące Afgańczyków próbuje uciec

 

Wyjaśnił, że talibowie chcą odejść od praktyki, która była stosowana podczas poprzednich ich rządów pod koniec lat 90., gdy dziewczętom i kobietom odmawiano edukacji i wykluczano z życia publicznego.

"Zaczniemy budować na tym, co istnieje dzisiaj"

Talibski minister sugerował, że stosunek talibów do kobiet obecnie zmienił się, mimo iż w ostatnich dniach w Afganistanie stosowana była przemoc wobec protestujących kobiet, domagających się równych praw.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie zakazali demonstracji i protestów. "Będą za nie grozić surowe kary"

 

Podkreślił, że talibowie nie chcą cofnąć czasu o 20 lat. - Zaczniemy budować na tym, co istnieje dzisiaj - oświadczył na konferencji prasowej.

 

Zapowiedział jednak, że studentki będą musiały dostosować się do niektórych restrykcyjnych zasad talibów, w tym do obowiązków dotyczących ubioru. Wyjaśnił, że obowiązkowe będzie noszenie hidżabów, ale nie określił, czy oznacza to obowiązkowe chusty na głowę, czy też obowiązkowe zakrywanie twarzy.

"Nie zezwolimy na koedukację"

Hakkani nie ukrywał, że będzie również egzekwowana segregacja płciowa. - Nie pozwolimy chłopcom i dziewczętom uczyć się razem – powiedział - Nie zezwolimy na koedukację - dodał.

 

Zaznaczył także, iż dokonany zostanie przegląd przedmiotów, wykładanych na uczelniach, ale nie zdradził szczegółów tego planu. Wyjaśnił jedynie, że chciałby, aby absolwenci afgańskich uniwersytetów konkurowali z absolwentami uczelni w regionie i na świecie.

 

W czasie poprzednik swoich rządów talibowie zabraniali m.in. uczenia muzyki i sztuki.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie