Raport Facebooka: Instagram szkodliwy dla dziewcząt

Świat
Raport Facebooka: Instagram szkodliwy dla dziewcząt
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
"Nastolatki winią Instagram za wzrost poziomu lęku i depresji"

Badania przeprowadzone przez Facebooka wykazały, że aplikacja Instagram jest szkodliwa dla milionów młodych użytkowników, zwłaszcza nastoletnich dziewcząt, u których pogarsza zaburzenia wizerunku własnego ciała - opisuje "Wall Street Journal".

"32 proc. nastolatek twierdzi, że kiedy czują się źle ze swoim ciałem, Instagram pogarsza ich samopoczucie" - przekazano w marcu 2020 r. w wewnętrznej komunikacji Facebooka, do której dotarli dziennikarze "WSJ".

 

Facebook od trzech lat prowadzi badania nad wpływem aplikacji do udostępniania zdjęć na miliony młodych użytkowników. Wielokrotnie badacze firmy odkrywali, że Instagram jest szkodliwy szczególnie dla nastoletnich dziewcząt.

 

ZOBACZ: Powstaje Instagram dla dzieci. "Będzie szkodliwą aplikacją"

 

"Pogarszamy zaburzenia wizerunku własnego ciała u jednej na trzy nastolatki"; "Nastolatki winią Instagram za wzrost poziomu lęku i depresji" - konkludują badacze, prezentując części raportu.

Myśli samobójcze z Instagrama

Jedna z prezentacji pokazała, że wśród nastolatków, którzy mieli myśli samobójcze, u 13 proc. użytkowników brytyjskich i 6 proc. użytkowników amerykańskich chęć odebrania sobie życia wzięła swój początek na Instagramie.

 

Firma oficjalnie zbagatelizowała negatywne problemy zdrowotne związane z jego platformą - ocenia "Forbes".

 

ZOBACZ: Meksyk. Nie żyje 23-letnia influencerka. Przeszła zabieg eliminujący nadmierną potliwość

 

"Media społecznościowe nie są z natury dobre ani złe dla ludzi. Wielu uważa je za pomocne jednego dnia i problematyczne następnego. To, co wydaje się mieć największe znaczenie, to sposób, w jaki ludzie korzystają z mediów społecznościowych i ich stan umysłu, kiedy z nich korzystają" - komentuje badania na swoim blogu Instagram.

 

Przedstawiając możliwe zagrożenia dla młodych użytkowników aplikacji, badania opisane przez "WSJ" podkreśliły również ich znaczenie dla jej sukcesu. Według gazety ponad 40 proc. użytkowników Instagrama ma mniej niż 22 lata i mają oni kluczowe znaczenie dla około 100 mld dolarów rocznych przychodów firmy.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie