Hiszpania. Matka upoważniona do zaszczepienia dzieci przeciw COVID-19 wbrew woli ojca

Świat
Hiszpania. Matka upoważniona do zaszczepienia dzieci przeciw COVID-19 wbrew woli ojca
Pixabay/kfuhlert
Szczepienie. Zdjęcie ilustracyjne

Rozwiedziona matka chciała zaszczepić dzieci w wieku 15 i 16 lat przeciw Covid-19 i poddać je testom. Sprzeciwiał się temu ojciec argumentując, że skuteczność szczepionek jest niepewna i mogą one wywołać niepożądane skutki. Sąd w Barcelonie przyznał rację matce i podkreślił, że jej decyzja jest korzystna dla dzieci - podały dzienniki "ABC" i "El Mundo".

W Hiszpanii dochodzi do sporów między rozwiedzionymi rodzicami w sprawie zaszczepienia ich małoletnich dzieci przeciwko Covid-19. Niektóre sprawy trafiają na wokandę sądową.

 

ZOBACZ: Początek sezonu grypowego. Czy można zaszczepić się po przyjęciu preparatu przeciw COVID-19?

 

Pod koniec sierpnia sąd w Pontevedra w Galicii przyznał rację rozwiedzionemu ojcu, który chciał zaszczepić dziecko wbrew woli matki. Podobną sprawę rozpatrywał sąd w Barcelonie, gdzie konflikt między rozwiedzionymi rodzicami dotyczył nie tylko szczepienia, ale także testu PCR.

"Ojciec nie przedstawił żadnego uzasadnionego powodu"

Zdaniem sądu w Barcelonie, ojciec nie przedstawił żadnego uzasadnionego powodu dla nieprzestrzegania harmonogramu szczepień zaplanowanych przez resort zdrowia.

 

Sąd uznał też, że argumenty dotyczące możliwych negatywnych skutków szczepień wydają się pochodzić z sieci społecznościowych. Wskazał, że szczepionka została zatwierdzona przez Hiszpańską Agencję Leków (Aemps), co pozwala na stwierdzenie, że ma gwarancje jakości, bezpieczeństwa i skuteczności.

 

ZOBACZ: USA: u niezaszczepionych 11-krotnie większe ryzyko śmierci na COVID-19

 

W orzeczeniu podkreśla się, że funkcją organów sądowych nie jest decydowanie za rodziców, ale przychylenie się do decyzji najbardziej korzystnej dla nieletniego. Hiszpańskie Stowarzyszenie Prawników Rodzinnych (Aeafa) przypomniało, że młodzież od 16 lat ma prawo do samodzielnego decydowania w sprawie przyjęcia lub odrzucenia szczepionki.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie