USA: u niezaszczepionych 11-krotnie większe ryzyko śmierci na COVID-19

Technologie
USA: u niezaszczepionych 11-krotnie większe ryzyko śmierci na COVID-19
NHAC NGUYEN/AFP/East News
Dane wskazują, że szczepionki mRNA (Moderny i Pfizera/BioNTechu) mają wyższą skuteczność wśród osób przed 65. rokiem życia niż u starszych

Ryzyko śmierci w związku z COVID-19 jest 11 razy wyższe u osób niezaszczepionych niż u zaszczepionych, zaś ryzyko hospitalizacji jest 10-krotnie wyższe - wynika z badania opublikowanego w piątek przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Wyniki badań ogłoszone podczas konferencji prasowej zespołu ds. COVID-19 w Białym Domu obejmują okres między 4 kwietnia a 17 lipca w 13 stanach i terytoriach USA. W tym czasie w pełni zaszczepione osoby stanowiły ok. 8 proc. z niemal 38 tys. hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 i ok. 8 proc. wszystkich przypadków. Wśród ujętych w badaniu ofiar śmiertelnych pandemii 616 z 6748 (ok. 9 proc.) to osoby w pełni zaszczepione.

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 10 września

 

- Szczepienie działa i ochroni nas przed poważnymi komplikacjami COVID-19 - podsumowała szefowa CDC Rochelle Walensky.

Wyższa skuteczność u osób przed 65. rokiem życia

CDC opublikowało też w piątek dwa inne badania na temat skuteczności szczepionek, oba dochodzące do podobnych konkluzji. Wskazują one, że najskuteczniejszą szczepionką dostępną w USA jest preparat Moderny. Jego skuteczność oszacowano w obydwu przypadkach na ponad 90 proc.

 

Skuteczność szczepionki BioNTech-Pfizer oceniono na 80 i 83 proc., zaś Johnson & Johnson - na 60 proc. Oba badania przeprowadzono w czasie, gdy dominującym wariantem koronawirusa pozostawał wariant Delta.

 

Dane wskazują też, że szczepionki mRNA (Moderny i Pfizera/BioNTechu) mają wyższą skuteczność wśród osób przed 65. rokiem życia (95 proc.) niż u starszych (80 proc.). Ich działanie nie osłabło po 90 dniach.

grz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie