Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak: obiecano nam spotkanie z premierem Morawieckim

Polska
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak: obiecano nam spotkanie z premierem Morawieckim
Polsat News

- Warunkiem naszego uczestnictwa w dzisiejszym spotkaniu z ministrem zdrowia w centrum dialogu społecznego była obecność pana premiera, tak się umówiliśmy z ministrem Niedzielskim w Karpaczu. Obiecano nam to - mówił w "Gościu Wydarzeń" Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Jeżeli chodzi o bojaźliwość, o której mówił minister zdrowia, to dość tęga obraza wszystkich zawodów medycznych. Jeżeli bojaźliwym nazywamy medyka, to trudniej się nie pomylić. Wszyscy pamiętamy wypadek Fabio Jakobsena na mecie wyścigu kolarskiego w Katowicach, gdzie ratownik i lekarz musieli zaintubować zniekształconą twarz tego sportowca - przekonywał Artur Drobniak. 

"Monolog strony rządowej"

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślał, że medycy spotykają się z ministrem zdrowia od dawna i jest "to monolog strony rządowej, która nie wchodzi w stronę merytoryczną". - Niekiedy mamy wrażenie, że spotkanie jest po to, żeby powiedzieć, że spotkanie się odbyło. Minister nie słucha argumentów merytorycznych, nie rozumie. Mamy poważne wątpliwości, czy pan minister Niedzielski ma właściwe przygotowanie merytoryczne do tego, żeby tę trudną sytuacją w systemie opieki zdrowotnej zarządzać - stwierdził. 

 

Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", w "Gościu Wydarzeń"

 

- Minister Niedzielski komunikuje się z nami poprzez konferencje prasowe - trzeba się zastanowić, kto tu jest bojaźliwą stroną - my czy minister - mówił.

 

- Polski system ochrony zdrowia uważany jest za jeden najlepszych na świecie - dlatego, że tak małą liczbą pracowników jesteśmy w stanie zapewnić tak wiele świadczeń zdrowotnych i opieki pacjentom - powiedział. 

"Warunki finansowe motywatorem do pracy"

- Na początku pandemii minister zdrowia miał bardzo duży problem z obsadą stanowisk pracy. Zwyczajnie się bał, że tych ludzi zabraknie. I co było motywatorem, który skłonił ludzi do przyjścia więcej razy do pracy, czy z sektora prywatnego do publicznego? Tym motywatorem były jednak warunki finansowe - zauważył. 

 

Wideo: wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w "Gościu Wydarzeń"

 

Drobniak podkreślił, że polscy medycy, w stosunku do średniej krajowej, zarabiają najmniej w Europie. 

 

Przedstawiciel lekarzy zaapelował do mediów o zorganizowanie debaty na żywo z udziałem ministra zdrowia i przedstawiciela medyków. 

 

Drobniak skrytykował Marię Ochman z NSZZ "Solidarność", która miała "przytaknąć bez mrugnięcia oka i negocjacji" na propozycje ministra zdrowia podczas jednego ze spotkań z udziałem medyków. 

 

Poprzednie odcinki programu są dostępne tutaj.

jo/Polsat News /polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie