Madagaskar. Epidemia dżumy rozprzestrzenia się w szybkim tempie, zmarło siedem osób

Świat
Madagaskar. Epidemia dżumy rozprzestrzenia się w szybkim tempie, zmarło siedem osób
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/mwooten
W przypadku infekcji, żeby zmniejszyć ryzyko śmierci należy przyjąć antybiotyk w ciągu doby od wystąpienia pierwszych objawów

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), na Madagaskarze w szybkim tempie rozprzestrzenia się epidemia dżumy płucnej. W ciągu kilku dni zarejestrowano 30 przypadków - przekazał portal Precision Vaccinations.

Dżuma płucna jest endemiczną odmianą dżumy, występuje jedynie na Madagaskarze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała, że z tego powodu na tej wyspie na Oceanie Indyjskim zmarło dotychczas siedem osób - wszystkie w obrębie miasta Miandrandra.

 

Epidemia tej choroby dotyka Madagaskar co roku, jednak ostatnia poważna miała miejsce w 2017 r. - zmarło wtedy 209 osób.

Ukąszenia pcheł

Dżumę wywołuje bakteria pałeczkowata yersinia pestis i jest przenoszona na ludzi przede wszystkim przez ukąszenia zarażonych nią pcheł. Drobnoustrój ginie pod wpływem światła słonecznego i wysuszenia.

 

ZOBACZ: Rusza akcja szczepień w szkołach. W Warszawie zaszczepiło się ponad 70 tys. dzieci w wieku 12-18 lat

 

W przypadku infekcji, żeby zmniejszyć ryzyko śmierci należy przyjąć antybiotyk w ciągu doby od wystąpienia pierwszych objawów, które są podobne do tych, jak przy zapaleniu płuc. Jednak, jak zauważa portal, bakterie stają się coraz bardziej odporne na antybiotyki.

 

Zdaniem Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), dżuma jest na tyle rzadką chorobą w skali całego świata, że nie ma potrzeby szczepić na nią innych osób, poza tymi, które bezpośrednio są na nią narażone.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie