Węgry. Powstała fabryka leków przeciw koronawirusowi

Świat
Węgry. Powstała fabryka leków przeciw koronawirusowi
Facebook/Varga Mihály
Na Węgrzech ruszyła produkcja dwóch leków na koronawirusa

Fabrykę leków przeciw koronawirusowi zbudowano w mieście Pecsvarad na południu Węgier kosztem 1,6 mld forintów (4,6 mln euro) – poinformował w czwartek minister finansów Mihaly Varga na Facebooku. Zakład zbudowała spółka Pannonpharma ze środków państwowych.

Z nagrania wideo zamieszczonego przez ministra wynika, że substancja aktywna żelu Egiferon, wyprodukowanego przez Pannonpharmę – interferon – jest w stanie uaktywnić system odpornościowy osłabiony przez koronawirusa. Drugi lek, w postaci stałej, niszczy koronawirusa w przewodzie pokarmowym.

Miliardy forintów inwestycji

- Rośnie liczba produktów branży zdrowotnej, w przypadku których Węgry nie są zależne od zagranicznych producentów, tylko są w stanie wytwarzać je u siebie w wysokiej jakości - zaznaczył minister.

 

 

W lipcu sekretarz stanu w kancelarii premiera Csaba Doemoetoer poinformował, że rząd Węgier przeznaczy 55 mld ft (155 mln euro) na budowę fabryki szczepionek przeciw Covid-19, która ma zostać otwarta pod koniec przyszłego roku.

 

ZOBACZ: Węgry. Wycierali ser o podeszwę buta. McDonald’s zwolnił pracowników

 

Na Węgrzech od kilku tygodni nieznacznie, ale stale pogarsza się sytuacja epidemiczna. W ciągu ostatniej doby zmarło troje chorych na Covid-19 i stwierdzono 345 nowych zakażeń. Liczba chorych na Covid-19 wymagających hospitalizacji wzrosła do 215.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie