Zapad-2021. Rosja. Armia wypróbowała roboty bojowe Platforma-M w obwodzie kaliningradzkim

Świat
Zapad-2021. Rosja. Armia wypróbowała roboty bojowe Platforma-M w obwodzie kaliningradzkim
Pixabay
Rosyjscy żołnierze. Zdjęcie ilustracyjne

Na manewrach Zapad-2021 armia rosyjska użyła w sobotę po raz pierwszy opancerzonych robotów bojowych Platforma-M - podało rosyjskie ministerstwo obrony. Ta część ćwiczeń odbywała się na poligonach Chmielowka i Prawdinski w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim.

Według komunikatu ministerstwa obrony Rosji opancerzone roboty Platforma-M zostały użyte do zadań dotyczących "likwidacji umownych nielegalnych grup zbrojnych w warunkach miejskich". Ćwiczono też ostrzeliwanie celów stacjonarnych i ruchomych.

 

ZOBACZ: Zapad 2021. Mateusz Morawiecki: musimy i chcemy zabezpieczyć wschodnią granicę Unii Europejskiej

 

Roboty Platforma-M na podwoziu gąsienicowym wyposażone są w cztery granatniki i karabin maszynowy typu kałasznikow. Maszyny te wykorzystano też na manewrach do prowadzenia zwiadu i przechodzenia przez pole minowe.

Samoloty bezzałogowe podczas ćwiczeń Zapad-2021

Podczas ćwiczeń Zapad-2021 wykorzystano też w sobotę samoloty bezzałogowe (drony) Orłan i Forpost. "Najnowszy sprzęt zainstalowany na aparatach bezzałogowych pozwolił na śledzenie jednocześnie kilku celów, nawet zamaskowanych, podczas gdy same aparaty pozostały niezauważone" - podało ministerstwo obrony.

 

ZOBACZ: Rozpoczynają się manewry Zapad-2021. Rosja przetestuje nowe uzbrojenie

 

Również w obwodzie kaliningradzkim ćwiczyły w sobotę, na lotnisku wojskowym Czkałowsk pod Kaliningradem, samoloty lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej. Myśliwce Su-27 przechwyciły pociski manewrujące umownego przeciwnika - głosi komunikat Zachodniego Okręgu Wojskowego. W ramach innego epizodu manewrów siły Floty Bałtyckiej z wykorzystaniem systemów przeciwokrętowych Bał ćwiczyły niszczenie okrętów umownego przeciwnika.

 

Manewry strategiczne Zapad-2021 trwają na poligonach w Rosji i na Białorusi do 16 września

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie