Zapad 2021. Mateusz Morawiecki: musimy i chcemy zabezpieczyć wschodnią granicę Unii Europejskiej

Polska
Zapad 2021. Mateusz Morawiecki: musimy i chcemy zabezpieczyć wschodnią granicę Unii Europejskiej
PAP/Wojciech Olkuśnik
Premier stwierdził, że wkraczanie władzy wykonawczej w kompetencje władz sądowniczych kłóciłoby się z trójpodziałem władzy.

Wschodnia granica Polski jest wschodnią granicą Unii Europejskiej. Polska i Unia muszą być zdolne do ochrony swoich granic – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie, udzielonym w sobotnim wydaniu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W rozmowie z odniósł się również do kwestii odmowy wypłacenia przez KE Polsce i Węgrom pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

- Nie może być żadnego związku między Funduszem Odbudowy a naszą reformą wymiaru sprawiedliwości. Mówiła o tym także komisarz Jourova – stwierdził premier Morawiecki. - Fundusz ma swoje jasne reguły. Bruksela powinna się ich trzymać, jeśli chce działać w duchu prawa - dodał.

 

ZOBACZ: "KE nie podjęła żadnej decyzji". Wiceminister o Funduszu Odbudowy

 

Premier stwierdził, że wkraczanie władzy wykonawczej w kompetencje władz sądowniczych kłóciłoby się z trójpodziałem władzy, a wszystkie zmiany dokonywane są na drodze legislacyjnej.

 

- Sądownictwo w Polsce, które jeszcze długo po 1989 roku miało charakter postkomunistyczny, wymaga reform. I musi istnieć możliwość pociągania sędziów do odpowiedzialności – zaznaczył premier.

Kryzys na granicy

Premier zaznaczył, że obecne wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy są próbą ataku na nie, usiłowaniem wprowadzenia destabilizacji Polski i Unii. Dlatego odpowiedzią polskiego rządu w celu zapanowania nad sytuacją było wprowadzenie stanu wyjątkowego na trzykilometrowym pasie przygranicznym. W ciągu jednego dnia jest to wciąż ponad 100 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi.

 

ZOBACZ: Białoruś. Komitet graniczny skomentował polskie nagranie. "Migrantom udzielano pomocy"

 

Jak zaznaczył premier Morawiecki, ściśle współpracuje on w tej sprawie z szefami rządów Litwy i Łotwy. "Musimy i chcemy zabezpieczyć wschodnią granicę Unii nawet przy zwiększonym nacisku migracyjnym. Sytuacja jest tym bardziej napięta, że po drugiej stronie granicy rozpoczęły się właśnie rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021" – zaznaczył szef polskiego rządu.

 

Na pytanie dotyczące relokacji migrantów w obrębie UE premier stwierdził, że Polska chce w tej sprawie zachować suwerenność - zgodnie z uchwałą Rady Europejskiej z czerwca 2018 r., mówiącą, że nie będzie relokacji przymusowych.

Ustawa medialna

Zapytany o ustawę medialną, premier stwierdził, że "pod względem stosunków własnościowych w mediach ustawa ta upodobni zasady polskie do europejskich".

 

- Jeśli chodzi o tzw. lex TVN, to przewodniczący KRRiT już dwa tygodnie temu wydał decyzję, na mocy której ta stacja może normalnie działać, nawet gdyby do 26 września postępowanie w sprawie przedłużenia koncesji jeszcze się nie zakończyło - powiedział Morawiecki.

 

Premier dodał też, że nowelizacja ustawy medialnej w zakresie dotyczącym struktury własnościowej "jest nadal w trakcie procedowania".

Wizyta kanclerz Merkel

Na zakończenie rozmowy został też zapytany o planowaną na sobotę wizytę w Warszawie kanclerz Angeli Merkel.

 

Jego zdaniem od 2005 roku, gdy "kanclerz powiedziała, że dobre stosunki z Polską, tak samo jak z Francją, są elementem niemieckiej racji stanu (…), od tego czasu Polska stała się jednym z najważniejszych partnerów Niemiec, piątym co do wielkości jako partner handlowy, a nawet trzecim pod względem importu do Niemiec w pierwszym kwartale 2021 roku".

 

Premier zaznaczył, że Polska widzi niedomagania, jeśli chodzi o nauczanie języka polskiego i o status mniejszości dla Polaków mieszkających w Niemczech, odebrany za czasów nazistowskich. "W tych sprawach oczekiwalibyśmy zmian". – podkreślił premier na zakończenie.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie