Dania znosi wszystkie obostrzenia. "Dynamiczne zmiany dające poczucie wolności"

Świat
Dania znosi wszystkie obostrzenia. "Dynamiczne zmiany dające poczucie wolności"
Reuters
Dania zniosła wszystkie restrykcje

- To zmiany, które wywołują poczucie wolności. Zachodzą one bardzo dynamicznie - mówiła w Polsat News Kasia Krasucka, Polka mieszkająca w Danii, gdzie w piątek zniesiono obowiązujące od 18 miesięcy restrykcje koronawirusowe.

- Sam okres szczepień był bardzo dynamiczny. Byliśmy wówczas podzieleni w grupy wiekowe. Widać, że jest duża tolerancja wśród Duńczyków w kwestii tego, kto chce się szczepić, a kto nie - mówiła Krasucka. 

 

W Danii 73 proc. społeczeństwa zostało zaszczepione. - Każda z osób, która mieszka na terenie Danii otrzymała wiadomość o możliwości zapisania się na szczepienie. Wtedy mogliśmy zarezerwować termin obu dawek - dodała. 

 

ZOBACZ: USA: u niezaszczepionych 11-krotnie większe ryzyko śmierci na COVID-19

 

Wideo: Dania zniosła wszystkie restrykcje

Jak mówiła, Dania znosi obostrzenia natomiast, jeżeli sytuacja pandemiczna się pogorszy, wówczas rząd może zmienić swoje rozporządzenia. - Szczepienia są dobrowolne, a osoby, które pracują w instytucjach publicznych, jeżeli nie są zaszczepione powinny być testowane - powiedziała Krasucka. 

Zniesiono obostrzenia

Ostatnimi ograniczeniami był wymóg okazywania zaświadczeń o szczepieniu lub posiadania negatywnego testu na Covid-19 w klubach nocnych oraz na imprezach plenerowych i koncertach dla ponad 2 tys. widzów.

 

- Szczepienia okazały się skuteczne, dzięki czemu ryzyko poważnego zachorowania zmniejszyło się. Covid-19 nie jest już problemem społecznym - orzekł epidemiolog prof. Jens Lundgren, który wydał ekspertyzę będącą podstawą decyzji rządu o zniesieniu wszystkich restrykcji.

 

W Danii infekcja Covid-19 od piątku przestała być traktowana jako choroba "krytyczna społecznie", a stała się "ogólnie niebezpieczną", jak dżuma, ebola, czy grypa pandemiczna.

 

ZOBACZ: Ograniczenia dla niezaszczepionych w Niemczech

 

Jednocześnie nadal, jeśli np. w szkole wybuchnie ognisko koronawirusa, władze będą mogły tymczasowo zamknąć placówkę. Zaleca się także częste mycie rąk, utrzymywanie higieny oraz pozostawanie w domu w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia.

 

Wyjątkiem będą również lotniska, gdzie obowiązują międzynarodowe przepisy o obowiązku noszenia maseczek.

 

Jednak np. ponowne wprowadzenie wymogu zasłaniania ust i nosa w Danii będzie wymagało zakwalifikowania Covid-19 jako choroby "krytycznej społecznie" oraz zdobycia większości w parlamencie.

 

Według ministra zdrowia Magnusa Heunicke w Danii "epidemia została opanowana". W ostatnich dniach odnotowuje się w tym kraju w ciągu doby od 500 do 1 tys. przypadków koronawirusa. Zakażenia najczęściej dotyczą grupy osób w wieku 10-19 lat.

msl / PAP / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie