Szwecja. Władze zapowiadają zniesienie restrykcji. "Najniższa liczba zgonów w Europie"

Świat
Szwecja. Władze zapowiadają zniesienie restrykcji. "Najniższa liczba zgonów w Europie"
Linus Mimietz/unsplash.com
W Szwecji rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa, ale w przeciwieństwie do poprzednich fal wzrost jest niewielki.

Rząd Szwecji zapowiedział we wtorek zniesienie pod koniec września większości restrykcji mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Powodem decyzji jest wysoka liczba zaszczepionych osób oraz niewielkie obciążenie służby zdrowia.

Jak poinformowała minister ds. socjalnych Lena Hallengren, 29 września przestaną obowiązywać limity zgromadzeń, ograniczenia w lokalach gastronomicznych, a także zalecenie o pracy zdalnej.

 

ZOBACZ: Szwecja: ogniska koronawirusa wśród osób zbierających jagody

 

- Nasze społeczeństwo znajduje się w nowej, lepszej sytuacji - tłumaczyła decyzję na spotkaniu z prasą Hallengren. Powołała się na wysoki odsetek osób zaszczepionych przeciwko Covid-19. W Szwecji 81 proc. dorosłych przyjęło co najmniej jedną dawkę, a ponad 70 proc. dwie. Trwa kampania szczepień starszej młodzieży szkolnej.

 

Wtórował Hallengren dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson. - Program szczepień przynosi rezultaty. Mamy najniższe liczby zgonów w związku z Covid-19 w Europie - podkreślił.

Sytuacja w Szwecji

W Szwecji rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa, ale w przeciwieństwie do poprzednich fal wzrost jest niewielki. Od piątku odnotowano 2924 przypadki Covid-19. W szpitalach na oddziałach covidowych leczonych jest 260 pacjentów, a na intensywnej terapii - 57. Oznacza to niewielkie obciążenie służby zdrowia.

 

ZOBACZ: Portugalia. Koniec maseczek na świeżym powietrzu. Lekarze krytykują rząd

 

Wciąż pozostanie rekomendacja o utrzymaniu higieny i pozostaniu w domu w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia.

 

Szwedzkie władze zapowiedziały także prace nad wprowadzeniem zaświadczenia dla osób zaszczepionych, które miałoby być wymagane przy organizacji masowych imprez dla powyżej 15 tys. uczestników.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie