Unia Europejska przedłuża sankcje. Chodzi o podważanie integralności terytorialnej Ukrainy

Świat
Unia Europejska przedłuża sankcje. Chodzi o podważanie integralności terytorialnej Ukrainy
Flickr.com/Dimitris Avramopoulos/(CC BY-SA 2.0)
Zdjęcie ilustracyjne

Unia Europejska przedłużyła o kolejne sześć miesięcy sankcje nałożone na 177 osób i 48 podmiotów za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów w związku m.in. z aneksją Krymu i celową destabilizacją Ukrainy, obejmują rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Sankcje wobec 177 osób 48 podmiotów

1 października 2020 r. Rada UE wpisała nowe osoby i podmioty na listę osób i podmiotów objętych sankcjami za działania podważające lub narażające na szwank integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Dodano dwie osoby i cztery podmioty, co oznacza, że lista obejmuje obecnie łącznie 177 osób i 48 podmiotów.

 

Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje te obowiązują od marca 2014 roku i są przedłużane co pół roku.

 

ZOBACZ: Putin: do ukończenia Nord Stream 2 pozostało 15 km. USA nakłada nowe sankcje na Rosję

 

Zastosowano je po raz pierwszy 17 marca 2014 r. w odpowiedzi na niesprowokowane działania celowo podważające i destabilizujące integralność terytorialną Ukrainy.

 

Indywidualne sankcje zastosowano po raz pierwszy 17 marca 2014 r. w odpowiedzi na niczym niesprowokowane działania celowo podważające i destabilizujące integralność terytorialną Ukrainy. Inne unijne środki stanowiące reakcję na kryzys na Ukrainie to sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki.

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie