Kreml: Rosja nie weźmie udziału w inauguracji talibskiego rządu w Afganistanie

Świat
Kreml: Rosja nie weźmie udziału w inauguracji talibskiego rządu w Afganistanie
PAP/EPA/STRINGER
Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid

Rosja nie weźmie udziału w inauguracji powołanego przez talibów rządu Afganistanu - poinformował w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej Rosja nie wykluczała obecności swoich dyplomatów na inauguracji.

Na codziennym briefingu dla prasy Pieskow powiedział, że Rosja "w żaden sposób nie będzie brała udziału" w tym wydarzeniu. Pytany o doniesienia, że Rosja będzie reprezentowana na inauguracji rzecznik odparł, że nie potwierdza tych informacji.

 

Wcześniej szefowa Rady Federacji (izby wyższej rosyjskiego parlamentu) Walentina Matwijenko mówiła, że na inauguracji obecni będą przedstawiciele ambasady Rosji w Kabulu.

Powołanie rządu tymczasowego

Kontrolujący od połowy sierpnia Afganistan talibowie ogłosili we wtorek powstanie rządu tymczasowego. Premierem zostanie mułła Mohammad Hasan Achund, wicepremierem mułła Abdul Ghani Baradar, ważne ministerstwa obejmą mułła Mohammed Jagub i Siradżuddin Hakkani. Wszyscy to doświadczeni i wysoko postawieni przywódcy Talibanu.

 

- Islamski Emirat zdecydował się powołać tymczasowy gabinet, który ma zajmować się bieżącymi sprawami, i ogłosił jego skład - powiedział na konferencji prasowej w Kabulu rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie powołali rząd tymczasowy. "Zdominowany przez starą gwardię bojowników"

 

W środę UE podkreśliła, że w nowym rządzie Afganistanu nie ma przedstawicieli mniejszości religijnych i etnicznych, ani kobiet, niespełnione są zatem obietnice składane wcześniej przez talibów. 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie