Resort zdrowia ostrzega przed fałszywymi certyfikatami szczepień przeciwko koronawirusowi

Polska
Resort zdrowia ostrzega przed fałszywymi certyfikatami szczepień przeciwko koronawirusowi
PAP/EPA/LUKAS COCH
Zdjęcie ilustracyjne

Resort zdrowia ostrzega przed kupowaniem fałszywych unijnych certyfikatów covid lub negatywnego testu na obecność koronawirusa. Wystarczy zapłacić 250 zł, aby - według oferujących - zostać wpisanym do Internetowego Konta Pacjenta jako zaszczepiony preparatem firmy Johnson & Johnson.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że dotychczas nie otrzymywało sygnałów o próbach fałszowania danych na etapie ich wprowadzania. Przestrzega też, że takie działania grożą konsekwencjami karnymi dla sprzedającego i kupującego.

Fałszywe certyfikaty szczepień

W internecie na wielu lokalnych stronach z ogłoszeniami widnieją oferty sprzedaży fałszywych certyfikatów covid lub negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 - bez wizyty w laboratorium lub w punkcie szczepień. Oferujący proponują uzyskanie fałszywych zaświadczeń w 24 godziny po napisaniu do nich e-maila w tej sprawie.

 

PAP próbowała skontaktować się e-mailowo z twórcami takiego ogłoszenia. W odpowiedzi "Marian Swoboda" przekazał, że koszt uzyskania zaświadczenia o negatywnym teście RT-PCR wynosi 200 zł, z kolei unijnego certyfikatu covid wraz z wpisem do Internetowego Konta Pacjenta - 250 zł. Aby je otrzymać, należy w odpowiedzi zwrotnej przesłać dane osobowe, m.in. imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia i PESEL.

 

ZOBACZ: Medycy do ministra zdrowia: "My nie jesteśmy od liczenia, tylko od leczenia"

 

Oferujący zaznaczył, że "wybór nazwy producenta szczepionki nie jest możliwy, ponieważ mamy możliwość współpracy z punktem szczepień oferującym jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson Janssen COVID-19 Vaccine". Zapowiedział też, że po zaksięgowaniu płatności zostanie wysłane zaświadczenie o negatywnym teście lub o pełnym szczepieniu na e-maila, a także - dla chętnych - pod wskazanych adres.

 

Kiedy PAP zapytała oferującego fałszywe zaświadczenia o to, jak możliwe jest wpisanie np. pełnego szczepienia przeciw COVID-19 do Internetowego Konta Pacjenta, będącego aplikacją Ministerstwa Zdrowia, odpowiedział: "nie potrafisz nam zaufać, nie pisz".

"NFZ jest w bieżącym kontakcie ze służbami"

Biuro prasowe MZ podkreśliło, że "resort zdrowia i Centrum e-Zdrowia odpowiadają za bezpieczeństwo wprowadzonych już danych i ich integralność w kontekście wystawianych unijnych certyfikatów covid (UCC)". "Dokładamy starań, by wprowadzane dane były bezpieczne, zwalidowane i umożliwiały wystawianie wiarygodnych zaświadczeń w systemie UCC" - dodano.

 

Ministerstwo Zdrowia przekazało PAP, że nie otrzymuje sygnałów o próbach fałszowania danych na etapie ich wprowadzania.

 

"System powstał także po to, aby ograniczyć zjawisko obrotu sfałszowanymi dokumentami potwierdzającymi szczepienie" - zaznaczyło biuro prasowe resortu. Wskazano, że "wprowadzenie jednolitego wzoru dokumentu opartego na interoperacyjnym kodzie QR, rozpoznawalnym przez wszystkie państwa członkowskie UE i łączonym wyłącznie z jednym dokumentem wydanym na rzecz jego posiadacza, w znacznym stopniu utrudnia nielegalne praktyki w tym zakresie".

 

ZOBACZ: Dania znosi wszystkie restrykcje. "Pandemia jest pod kontrolą"

 

Ministerstwo w komunikacie przekazało, że jest świadome obrotu sfałszowanymi zaświadczeniami o szczepieniu - głównie w Unii Europejskiej, nie w Polsce - które są dostępne w internecie. Zwraca też uwagę, że takie działania grożą konsekwencjami karnymi dla sprzedającego i kupującego.

 

Poinformowano też, że w ostatnich dniach zostało wszczęte pierwsze śledztwo w tej sprawie. "NFZ jest w bieżącym kontakcie ze służbami w sprawie podejrzeń o handel fałszywymi zaświadczeniami" - przekazano.

 

MZ nie rekomenduje praktyk posługiwania się takimi dokumentami, "ponieważ system wydawania certyfikatów w Polsce jest oparty na indywidualnych identyfikatorach dokumentów, które są poddawane weryfikacji w momencie okazania". "Potwierdzana jest także tożsamość posiadacza takiego certyfikatu. Szanse na to, że sfałszowany dokument spełni kryteria weryfikacji są niskie" - podkreślono. 

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie