Niemcy: odszkodowanie za pobyt na kwarantannie tylko dla zaszczepionych pracowników

Świat
Niemcy: odszkodowanie za pobyt na kwarantannie tylko dla zaszczepionych pracowników
PAP/EPA/JAMES ROSS
Zdjęcie ilustracyjne

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zaproponował, aby przepis, na mocy którego pracownik odbywający kwarantannę w związku z Covid-19 otrzymuje rekompensatę za utracone wynagrodzenie, obejmował tylko osoby zaszczepione.

Oto pojawił się kolejny pomysł na wywarcie presji na osoby niezaszczepione - komentuje pomysł dot. rekompensaty tylko dla zaszczepionych tygodnik "Der Spiegel".

Decyzja krajów związkowych

Według propozycji szefa resortu zdrowia Jensa Spahna decyzja należałaby do władz krajów związkowych. Kilku polityków już wypowiedziało się w piątek w tej sprawie.

 

Minister zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii Karl-Josef Laumann (CDU) poparł pomysł Spahna i potwierdził, że decyzja w sprawie rekompensat zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni.

 

ZOBACZ: Niemcy. Epidemia koronawirusa po imprezie na 300 osób

 

Rząd Nadrenii-Palatynatu poszedł o krok dalej. - Każdy, kto nie został zaszczepiony przeciw Covid-19 i otrzyma oficjalny nakaz poddania się kwarantannie, nie będzie już uprawniony do odszkodowania z tytułu kwarantanny od 1 października, to już jest pewne - poinformowała rzeczniczka ministerstwa zdrowia tego landu.

 

Dodała, że wszyscy obywatele w grupach wiekowych, dla których szczepienia były zalecane (o ile nie mieli przeciwskazań medycznych), otrzymali już możliwość zaszczepienia się przeciw koronawirusowi.

 

Badenia-Wirtembergia i Hesja planują wprowadzenie podobnego rozwiązania już od 15 września, "a inne kraje związkowe prawdopodobnie pójdą w ich ślady" - pisze "Der Spiegel".

Ograniczenia rekompensat

W niemieckiej ustawie o ochronie przed infekcjami jest zapis mówiący, że w przypadku kwarantanny nakazanej z urzędu pracownicy mają prawo do otrzymania rekompensaty. Jest też tam ograniczenie, mówiące o wyłączeniu z tego zapisu osób, które "nie zaszczepiły się lub nie zastosowały innych szczególnych środków profilaktycznych, prawnie przepisanych lub zaleconych na obszarze pobytu zainteresowanego".

 

- Ten sam mechanizm jest już stosowany w przypadku osób powracających z obszarów wysokiego ryzyka. Podróże nie są zabronione, ale ryzyko podejmowane jest na własną odpowiedzialność - mówi specjalistka prawa pracy Sonja Riedemann, cytowana przez "Spiegla".

 

Osoba podróżująca do egzotycznych krajów nie ma obowiązku wcześniejszego wykonania zalecanych szczepień, ale "jeśli wróci chora lub z podejrzeniem choroby, sama musi ponieść konsekwencje (związane z) kwarantanną lub izolacją" - dodaje Riedemann.

 

ZOBACZ: Dania znosi wszystkie restrykcje. "Pandemia jest pod kontrolą"

Powszechny dostęp do szczepień

- Szczepienia są obecnie szeroko dostępne i wszyscy obywatele mieli możliwość z nich skorzystać. Odtąd jest to więc w gestii pracowników, którzy muszą rozważyć powody, które powstrzymują ich przed szczepieniem, z możliwymi tego konsekwencjami - wskazuje Riedemann.

 

Przepis nie dotyczy osób, które nie mogą zaszczepić się z powodów medycznych i mogą to udowodnić zaświadczeniem lekarskim.

 

- Co ważne, proponowana zmiana dotyczy tylko kwarantanny. - Pracownicy, którzy zachorowali na Covid-19, są z tego powodu niezdolni do pracy i mają odpowiednie zaświadczenie, będą otrzymywać wynagrodzenie tak jak poprzednio, niezależnie od tego, czy byli zaszczepieni czy nie - podkreśla Riedemann.

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie