Spotkanie Merkel-Putin w Moskwie. "To dobrze, że ze sobą rozmawiamy"

Świat
Spotkanie Merkel-Putin w Moskwie. "To dobrze, że ze sobą rozmawiamy"
PAP/EPA/Guido Bergmann HANDOUT
Merkel odwiedza Rosję po raz ostatni przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu

- Choć są między nami rozbieżności, to dobrze, że ze sobą rozmawiamy - oświadczyła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Putin zapewnił, że Niemcy są jednym z głównych partnerów Rosji w Europie.

Rosyjski prezydent nazwał wizytę Merkel w Moskwie "pożegnalną", ale dodał, że jest to też wizyta merytoryczna, bo "jest wiele kwestii, które trzeba omówić osobiście".

 

Kanclerz Niemiec wymieniła wśród tematów rozmów z Putinem m.in. Afganistan i Libię, a także społeczeństwo obywatelskie i organizacje pozarządowe.

Rozmowy "w konstruktywnej atmosferze"

Rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel odbyły się w konstruktywnej i merytorycznej atmosferze - powiedział Putin po zakończeniu rozmów.

 

- Nasze poglądy nie zawsze były zbieżne, ale dialog między nami zawsze był szczery - powiedział Putin. Zaznaczył, że Merkel, która opuszcza urząd kanclerza Niemiec, zawsze będzie gościem mile widzianym w Rosji.

 

ZOBACZ: Departament Stanu o porozumieniu Nord Stream 2. Konsultowaliśmy się z Polską

 

Z kolei Merkel podkreśliła, że "gazociąg Nord Stream 2 nie jest projektem dwustronnym, a projektem o charakterze europejskim ze względu na udział przedsiębiorstw z innych krajów".

 

Na wspólnej konferencji prasowej z Putinem Merkel opowiedziała się za przedłużeniem obowiązującej do 2024 roku umowy z Ukrainą o tranzycie przez ten kraj gazu z Rosji.

 

- Budowa Nord Stream 2 dobiega końca, do ukończenia pozostało 15 kilometrów morskiej części gazociągu - oznajmił prezydent Rosji. Putin dodał, że na rozmowach zapewnił Merkel, że jego kraj wywiąże się ze zobowiązań wynikających z kontraktu z Ukrainą na tranzyt gazu z Rosji.

Rok od próby otrucia Nawalnego

Poruszono też temat opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Putin powiedział, że został on skazany za łamanie prawa, a nie za swoją działalność polityczną i że walka z korupcją nie powinna być używana w celach walki politycznej.

 

ZOBACZ: Rosja. Zablokowano 49 stron internetowych związanych z Aleksiejem Nawalnym

 

- Walczyć z korupcją powinni ludzie, którzy sami bezwzględnie przestrzegają prawa - oświadczył Putin. Dodał, że nikt nie powinien zasłaniać się działalnością polityczną w celu "realizowania projektów biznesowych". Odpowiadając na pytanie o Nawalnego, Putin nie wymieniał publicznie jego nazwiska.

 

Wizyta Merkel w Moskwie zbiegła się z rocznicą próby otrucia Nawalnego, za którą według opozycjonisty stały służby specjalne i władze Rosji.

Upamiętniła rocznicę

Merkel odwiedza Rosję po raz ostatni przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu, w których - po 16 latach na czele rządu - nie będzie ubiegać się o urząd kanclerza. Na zdjęciach i filmach ze spotkania widać, jak prezydent Władimir Putin pożegnał Angelę Merkel, wręczając bukiet kwiatów. 

 

Przed rozpoczęciem rozmów Merkel złożyła wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza przed Murem Kremlowskim, by upamiętnić 80. rocznicę inwazji Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 roku.

dsk/ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie