Prezydent Andrzej Duda w Budapeszcie został uhonorowany odznaczeniem państwowym Węgier

Świat
Prezydent Andrzej Duda w Budapeszcie został uhonorowany odznaczeniem państwowym Węgier
PAP/EPA/Lajos Soos
Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier, przyznawanym wyłącznie głowom innych państw

Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą odznaczony został w czwartek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Po to pracujemy dziś z prezydentem Węgier, abyśmy byli mocni relacją między naszymi narodami i obecnością w wielkich sojuszach – mówił prezydent.

Podczas uroczystości laudację na cześć Andrzeja Dudy wygłosił prezydent Węgier Janos Ader. Wskazywał, że Duda umacnia przyjaźń polsko-węgierską, rozszerza polityczne pole działania Grupy Wyszehradzkiej, a także zainicjował projekt Trójmorza.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda mianował ponownie generała Tomasza Piotrowskiego dowódcą operacyjnym RSZ

 

Ader mówił też o oddaniu polskiego polityka na rzecz demokracji, suwerenności narodowej i praworządności. - Szanowny panie prezydencie, drogi Andrzeju, przyjmij to odznaczenie jako szczere uznanie ze strony narodu węgierskiego, jako znak naszego wielkiego szacunku – powiedział.

 

Dziękując za odznaczenie, prezydent Duda mówił, że to dla niego ważna, zaszczytna i wzruszająca chwila.

"Nasza służba polega na zaplataniu nitek wiążących oba państwa"

- Właśnie po to pracujemy dzisiaj z panem prezydentem Janosem Aderem (...), żebyśmy byli mocni relacją pomiędzy naszymi krajami i narodami, żebyśmy byli mocni naszą wspólną obecnością w wielkich sojuszach, takich jak Sojusz Północnoatlantycki, Unia Europejska, Grupa Wyszehradzka, współpraca państw Trójmorza – podkreślił.

 

- Nasza praca, nasza służba dla naszych narodów polega na zaplataniu nitek wiążących oba nasze państwa i narody. Każde spotkanie i każda rozmowa, każde wzajemne zrozumienie i wykonanie nawet jakiegoś drobnego działania na rzecz przyjaźni i drugiego państwa jest kolejną nicią wzmacniającą tę wieź, tę wspólnotę naszą, jest dodaniem kolejnych ściegów do wielkiego kobierca, który zaczęto wiązać wtedy, kiedy powstały nasze państwa – oświadczył Duda.

 

ZOBACZ: Węgry. Minister sprawiedliwości: solidaryzujemy się z Polską w związku z decyzją KE

 

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier, przyznawanym wyłącznie głowom innych państw.

 

Odznaczenie zostało nadane Dudzie 15 marca 2020 r., w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy powstania węgierskiego 1848 r. Prezydent miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 r. w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię koronawirusa uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie