Uchwała ws. stanu wyjątkowego na granicy. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Polska
Uchwała ws. stanu wyjątkowego na granicy. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem o kwestiach związanych z bezpieczeństwem Polski.

- Wszelkie próby atakowania tych, którzy pełnią dzisiaj służbę na granicy polsko-białoruskiej, są działaniem nieodpowiedzialnym i antypolskim - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Dodał, że uchwała Rady Ministrów ws. wprowadzenia w pasie granicznym stanu wyjątkowego jest "analizowana w szczegółach" i "poważnie rozważana".

Prezydent poinformował, że z szefem MON rozmawiał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, sytuacji w Afganistanie oraz manewrach manewrów Zapad-2021, których kulminacja spodziewana jest 10-16 września.

 

- Będziemy mieli tam dosyć zmasowane ruchy wojsk rosyjskich na terenie przede wszystkim Białorusi - mówił prezydent.

"Próba stworzenia w Polsce niestabilnej sytuacji"

Podkreślił, że dyskusja z szefem MON dotyczyła także tego, jak wzmocnić wschodnią granicę Polski. Andrzej Duda potępił przy tym "wszelkie próby atakowania tych, którzy pełnią dzisiaj służbę na granicy polsko-białoruskiej" nazywając je działaniem "nieodpowiedzialnym i antypolskim".

 

- Ci sami, którzy atakują nas przed instytucjami Unii Europejskiej, w tej chwili próbują wymusić to, żeby polskie władze - poprzez służbę polskiej Straży Granicznej - nie będą w sposób właściwy strzegły granicy Unii Europejskiej. To jest działanie antypolskie, nie waham się tego powiedzieć, nie mówiąc już o tym, że jest antyeuropejskie, choć oczywiście jest, ale to jest działanie przede wszystkim działanie antypolskie - powiedział prezydent.

 

Jak ocenił prezydent "to próba stworzenia w Polsce niestabilnej sytuacji" dla "nas, jako tych, którzy dzisiaj mają mandat od obywateli do tego, żeby sprawować władzę, a w związku z tym dbać o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej i jej obywateli w każdej jej części, także w tej przygranicznej".

Prezydent Andrzej Duda o uchwale ws. stanu wyjątkowego

Według prezydenta obowiązek obrony granicy będzie konsekwentnie realizowany.

 

- Będziemy ten obowiązek realizować w sposób zdecydowany, twardy, dziękuję panu (ministrowi obrony - red.) Mariuszowi Błaszczakowi oraz panu ministrowi (spraw wewnętrznych i administracji - red.) Mariuszowi Kamińskiemu za to, że mobilizują właściwie służby państwowe, poprzez wojsko, które wspiera działania Straży Granicznej i dzisiaj pomaga w strzeżeniu granicy polskiej - powiedział prezydent.

 

Andrzej Duda odniósł się także, do uchwały rządu ws. rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy.

 

- Inicjatywy ze strony rządowej są przeze mnie bardzo poważnie rozważane. Analizujemy w szczegółach uchwałę, którą przyjęła Rada Ministrów dotyczącą wprowadzenia w pasie granicznym stanu wyjątkowego, umocnienia granicy i uspokojenia sytuacji mieszkańców w tamtej okolicy - powiedział Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Rząd podjął uchwałę o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią

 

Podkreślił, że mieszkańcy zgłaszają obawy związane z napiętą sytuacją w tym rejonie. Zapewnił, że decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podejmie w najbliższym czasie. - Mam nadzieję, że kiedy przeze mnie decyzja zostanie podjęta (...) to spotka się ona z przychylnością polskiego Sejmu. Mam nadzieję, że zaaprobują ja także przedstawiciele opozycji - powiedział prezydent.

 

WIDEO - Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w MON ws. bezpieczeństwa kraju

 

Prezydent: Pozycja Polski wzmocniona

- Nie tylko uratowaliśmy tych, którzy współpracowali z polskimi siłami zbrojnymi w Afganistanie, z polskimi kontyngentami, z naszą dyplomacją, ale także i odpowiedzieliśmy pozytywnie na wiele próśb, które były do nas kierowane przez przedstawicieli innych państw i instytucji międzynarodowych o to, aby przeprowadzić ewakuację. Dokonaliśmy tej ewakuacji. Nie mam żadnych wątpliwości, że w ten sposób pozycja Polski na arenie międzynarodowej została wzmocniona - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent podziękował wszystkim, którzy dowodzili akcją.

 

- To była bardzo dobrze zrobiona robota. Podziękowałem dzisiaj za to panu gen. Tomaszowi Piotrowskiemu, dowódcy operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Panu generałowi kończy się w tej chwili kadencja. Z góry zapowiadam, że w porozumieniu z panem ministrem (Mariuszem Błaszczakiem) podejmę decyzję o kolejnej kadencji dla pana generała na tym samym stanowisku - podkreślił.

 

Dodał, że to gen. Piotrowski był odpowiedzialny za nadzór nad akcją, która była prowadzona w Afganistanie.

 

- Potrzebujemy w tej chwili stabilności. Potrzebujemy w tej chwili tego, aby była kontynuowana taka działalności i taka polityka w polskim wojsku, jaka była do tej pory prowadzona, bo ona jest odpowiedzialna i jak widać przynosi dobre efekty - zaznaczył prezydent.

Błaszczak: "Polska jest bezpieczna"

Szef MON Mariusz Błaszczak podczas briefingu po odprawie kadry kierowniczej Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzej Dudy podkreślał, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest napięta, a jest to związane z atakiem hybrydowym na Polskę i Unię Europejską. Polityk przypomniał, że granica Polski z Białorusią jest zarazem granicą Wspólnoty.

 

- Ale przedsięwzięte zostały odpowiednie działania ze strony Straży Granicznej, ze strony Wojska Polskiego, budowane jest ogrodzenie. Pierwsze zasieki zostały położone już w lipcu, teraz budowane jest ogrodzenie. Już mogę powiedzieć, że ponad 12 km ogrodzenia zostało zbudowane - powiedział Błaszczak.

 

ZOBACZ: Usnarz Górny. SG: Nielegalni imigranci wywożeni są w głąb kraju, a nawet UE

 

Zaznaczył, że jest to konstrukcja stworzona przez żołnierzy Wojska Polskiego. - Chodzi nam o czas, o to żeby jak najszybciej, w jak najkrótszym czasie spowodować, aby to, co jest celem ataku hybrydowego, a więc przełamanie polskiej granicy, doprowadzenie do kryzysu migracyjnego, by to nie miało miejsca - stwierdził.

 

WIDEO - Szef MON: Polska jest bezpieczna

Błaszczak podkreślił, że obecnie 2 tys. żołnierzy wspiera strażników granicznych. - Polska jest bezpieczna - ocenił szef MON.

Szef MON: mieszkańcy serdecznie witają żołnierzy

- Wiem, że żołnierze są bardzo serdecznie i gorąco witani przez mieszkańców miejscowości nadgranicznych, gdyż gwarantują im bezpieczeństwo - powiedział Błaszczak.

 

Dodał, że "mimo negatywnych zjawisk, wręcz hańbiących - pan prezydent mówił o takiej postawie niektórych polityków - trzeba bardzo mocno i jasno podkreślić, że polska granica jest bezpieczna".

 

Minister zaznaczył, że na problem "patrzymy w kontekście rosyjskich ćwiczeń Zapad-2021". - Chciałbym podkreślić, że tego rodzaju odprawy odbywają się regularnie od wielu miesięcy. Omawiamy i analizujemy sytuację - dodał polityk.

 

- Chciałbym awansem przeprosić tych wszystkich, którzy poruszając się po polskich drogach napotkają na pewne utrudnienia związane z przerzutem wojsk polskich na ćwiczenia, które niebawem rozpoczną się na poligonie w Nowej Dębie - zaznaczył Błaszczak.

 

Jak podkreślił "Wojsko Polskie ćwiczy, Wojsko Polskie podnosi swoje umiejętności, Wojsko Polskie strzeże bezpieczeństwa Rzeczypospolitej". Minister dodał także, że polscy żołnierze są "doświadczeni i przygotowani do tego, aby strzec bezpieczeństwa naszej ojczyzny".

hlk/ml/Polsat News/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie