Polski Ład na jednej grafice. "Prosto, zwięźle i przejrzyście"

Polska
Polski Ład na jednej grafice. "Prosto, zwięźle i przejrzyście"
Twitter/Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w piątek infografikę dotyczącą Polskiego Ładu; wśród fundamentów programu wymieniono m.in. obniżkę podatków dla 18 mln Polaków oraz inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy.

"Polski Ład na jednej infografice - prosto, zwięźle i przejrzyście" - napisał szef rządu na Twitterze.

 

 

Infografika przedstawia m.in. "pięć fundamentów Polskiego Ładu"; są to: 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków; inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkanie bez wkładu własnego, dom 70 m2 bez formalności oraz emerytury bez podatku do 2500 zł.

"Podatki"

Pod hasłem "podatki" czytamy o tym, że 18 mln Polaków zapłaci mniejsze podatki, jest również mowa o zerowym podatku przy płacy minimalnej, o kwocie wolnej od podatku wynoszącej 30 tys. zł, drugim progu podatkowym - 120 tys. zł oraz o emeryturze bez podatku do 2500 zł.

"Plan na zdrowie"

"Plan na zdrowie" zakłada z kolei: 7 proc. PKB na zdrowie oraz darmową profilaktykę po 40. roku życia; mówi również o inwestycjach w szpitale, cyfryzacji, wyższej jakości obsługi, krótszych kolejkach, wzroście wynagrodzeń dla medyków oraz rozwoju Krajowej Sieci Onkologicznej i Krajowej Sieci Kardiologicznej.

"Rodzina i dom"

Pod hasłem "Rodzina i dom" znalazły się propozycje: mieszkania bez wkładu własnego, spłaty kredytu dla rodzin (po urodzeniu drugiego dziecka - 30 tys., po urodzeniu trzeciego dziecka - 60 tys., po urodzeniu czwartego i kolejnego dziecka - 30 tys. zł), powszechnego dostępu do badań prenatalnych oraz wsparcia matek w powrocie na ścieżkę zawodową. W zakresie edukacji Polski Ład zakłada: 43 mld zł w ramach programu "Dobry Start"; Narodowy Edukacyjny Program Wyrównania Szans po COVID-19; Fundusz Modernizacji Szkół; gabinet psychologiczno-pedagogiczny w każdej szkole oraz Centra Nauki Kopernik.

Inwestycje

Na infografice znalazły się także informacje o inwestycjach przewidzianych w ramach Polskiego Ładu. Jest tam mowa o planie wielkich inwestycji wartych blisko 600 mld zł, który - jak czytamy - wygeneruje pół miliona nowych miejsc pracy, wielkich inwestycjach infrastrukturalnych (Via Carpatia, Via Baltica, Rail Baltica, rozbudowa Portu Gdańskiego, przekop Mierzei Wiślanej, Centralny Port Komunikacyjny), sieci szybkich dróg w całej Polsce oraz inwestycjach w małych miastach i wsiach.

Rolnictwo

W zakresie rolnictwa znalazły się hasła: zwrotu akcyzy na poziomie 110 zł/ha za paliwo rolnicze, zmniejszenia biurokracji, więcej państwowej ziemi dla rolników, 1.4 mln ha ziemi zarządzanej przez KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).

Propozycje dla firm

Na infografice znalazły się również propozycje dla firm: niższe podatki dla mikrofirm dla 500 tys. przedsiębiorców; ulga podatkowa, automatyzacja i robotyzacja produkcji; interpretacje 590 - pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji.

"Środowisko"

Pod hasłem "środowisko" jest mowa o 215 mld zł inwestycji w ochronę naszego dziedzictwa kulturalnego. "Koniec z betonem w centrach miast (projekt "Miasto z klimatem"), nowe parki narodowe, farmy wiatrowe, rozwój technologii wodorowej, polska elektrownia atomowa, transport niskoemisyjny, certyfikowanie energetyczne budynków, mała gazyfikacja wyspowa oraz energia słoneczna na każdą kieszeń" - to kolejne hasła Polskiego Ładu.

 

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.

dk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie