Konfederacja poprze wprowadzenie stanu wyjątkowego. KO i Lewica przeciw

Polska
Konfederacja poprze wprowadzenie stanu wyjątkowego. KO i Lewica przeciw
Polsat News

Konfederacja warunkowo poprze wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni, co nie oznacza z naszej strony wotum zaufania dla rządu, który o ten stan wyjątkowy wnioskował, bo jest wręcz przeciwnie - oświadczył poseł Grzegorz Braun, prezentując w poniedziałek oświadczenie Rady Liderów Konfederacji. Przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego są Lewica i Koalicja Obywatelska.

- Konfederacja zdecydowała warunkowo poprzeć wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w rejonie polskiej granicy z Białorusią - oświadczył Braun podczas konfrencji prasowej w Sejmie, z udziałem innych posłów i członków Rady Liderów Konfederacji.

 

Przedstawiając konkluzje z "jednomyślnie przyjętego" oświadczenia Rady Liderów Konfederacji, Braun zwrócił uwagę, że "warunkowe poparcie" - jak mówił - "nie oznacza z naszej strony wotum zaufania dla rządu, który o ten stan wyjątkowy wnioskował".

"Mamy najgorsze obawy"

Dodał, że jest "wręcz przeciwnie". - Mamy najgorsze obawy i niewiele mniej przerażające podejrzenia, ale sytuacja wykracza daleko poza grę sił na wewnętrznej scenie politycznej, i w związku z tym Konfederacja prezentuje się jako formacja polskich państwowców, którzy nie mając zaufania do rządu, zachowują jednakowoż jeszcze resztki zaufania dla profesjonalistów w Straży Granicznej, w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej i w innych odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo służbach - oświadczył.

 

ZOBACZ: Spór o stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. "Nie ma konstytucyjnych przesłanek"

 

- Od tych służb oczekujemy, że pełnić będą jak dotychczas swoją powinność, że nie dopuszczą do nadużywania tej formy prawnej, jaką jest stan wyjątkowy, nie dopuszczę do tego, by ze stanem wyjątkowym na ścianie wschodniej na 30 dni, stało się tak jak z lockdownem "na dwa tygodnie" - powiedział.

 

W kontekście takiego, ewentualnego przedłużania stanu wyjątkowego Braun powiedział, że jest to scenariusz, którego Konfederacja nie może wykluczyć.

 

- Ale nie będziemy stawali w jednym szeregu z tymi, którzy swoją misję w życiu publicznym znaleźli w spotwarzaniu polskiego żołnierza, policjanta, funkcjonariusza, nie będziemy stawali w jednym szeregu z tymi, którzy lansują także na terytorium Rzeczypospolitej obłędną ideologię multikulturalizmu - oświadczył. Jak dodał, "to nie z nami, nie na naszej wachcie".

"Wstyd dla polskiego państwa"

Przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego jest Lewica. Na konferencji prasowej przed Sejmem szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że "klub Lewicy w polskim parlamencie jednogłośnie podjął decyzję, że będzie głosował przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego i za uchyleniem rozporządzenia prezydenta wprowadzający ten stan wyjątkowy". - To jest wstyd dla polskiego państwa, że sięga po takie narzędzia, żeby zapewnić bezpieczeństwo władzy, a nie bezpieczeństwo obywatelom - podkreślił poseł.

 

Poseł Lewicy Adrian Zandberg zaznaczył, że wprowadzenie stanu wyjątkowego to ograniczenie wolności słowa i praw obywatelskich. - Stanu wyjątkowego używa się wtedy, kiedy państwo nie jest w stanie poradzić sobie z potężnym, poważnym kryzysem przy pomocy normalnych, konstytucyjnych środków. My mówimy z całą mocą: to nie jest ta sytuacja - oświadczył.

 

- Są w tym parlamencie formacje polityczne, które przez wszystkie przypadki odmieniają "wolność, praworządność, konstytucję". Ja chciałem się zwrócić do nich, bo to już nie jest czas na kręcenie, to już nie jest czas na to, żeby nie umieć powiedzieć jasno: "tak, tak, nie, nie". Dzisiaj w tym głosowaniu będziemy decydować o tym, czy te konstytucyjne wartości wolności i prawa obywatelskie będą w Polsce bezpieczne, czy też będą zawieszone w imię widzimisię jednego czy drugiego ministra. Mam nadzieję, że za wnioskiem Lewicy przeciwko stanowi wyjątkowemu zagłosują dzisiaj wszyscy posłowie, wszystkie posłanki, że uda się zatrzymać ten niemądry plan rządzących - powiedział Zandberg.

"Będziemy wnosić o uchylenie tego rozporządzenia"

Wprowadzenia stany wyjątkowego nie popiera również Koalicja Obywatelska, która złoży wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta w tej sprawie.

 

- Będziemy wnosić o uchylenie tego sprzecznego z konstytucją rozporządzenia, ono nie chroni polskich granic, ono tak naprawdę wymierzone jest w ludzi, którzy tam mieszkają i wymierzone jest w media, które mają obowiązek obiektywnego relacjonowania tego, co dzieje się na granicy - poinformował po posiedzeniu klubu KO jego szef Borys Budka.

 

- Przede wszystkim to rozporządzenie próbuje ukryć nieudolność rządu, jeśli chodzi o uszczelnianie granicy - dodał.

Stan wyjątkowy

Od czwartku w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd argumentował to sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów.

 

Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy na granicy. Straż graniczna wydała ponad 100 pozwoleń na wjazd do strefy

 

Projekt uchwały ws. uchylenia prezydenckiego rozporządzenia złożył w piątek do marszałek Sejm Elżbiety Witek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. W uzasadnieniu do projektu uchwały znoszącej stan wyjątkowy podkreślono, że rząd we wniosku do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego ani "w późniejszych komunikatach" nie uzasadnił "w sposób wyczerpujący powodów, dla których miałby zostać wprowadzony stan wyjątkowy".

 

Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może uchylić Sejm; izba zajmie się wnioskiem Lewicy w tej sprawie w poniedziałek o godz. 16.30. Podczas posiedzenia Sejmu prezydenckie rozporządzenie będzie prezentować szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie