Najnowszy sondaż wyborczy. Na kogo dziś głosowaliby Polacy?

Polska
Najnowszy sondaż wyborczy. Na kogo dziś głosowaliby Polacy?
Lukasz2 / CC0 / Commons
Ponad 20 proc. uprawnionych jest przekonanych, że nie pójdzie do urn

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 36,6 proc. głosów, Koalicja Obywatelska na 23,1 proc., a Polska 2050 - na 11, 5 proc. - wynika z sondażu IBRIS. Do Sejmu weszłaby także Lewica i Konfederacja, które popiera po 8 proc. ankietowanych.

Jak podaje Onet, na którego zlecenie prowadzono sondaż, gdyby wybory odbywały się w tę niedzielę, PiS mógłby liczyć na 36,6 proc. głosów, czyli o 3 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu, przeprowadzonym pod koniec lipca. Na drugim miejscu znalazłaby się KO z poparciem na poziomie 23,1 proc., co oznacza spadek o 3,1 pkt proc.

 

Na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050 z poparciem wynoszącym 11,5 proc.

 

ZOBACZ: Włochy. Według sondażu 80 proc. Włochów popiera obowiązek szczepień przeciwko Covid-19

 

8 proc. ankietowanych deklaruje, że oddałoby swój głos na Lewicę. Na takie samo poparcie - 8 proc. - może liczyć Konfederacja. Onet zaznacza, że oznacza to wzrost poparcia dla Konfederacji o 2,6 pkt proc. względem poprzedniego sondażu.

PSL poza Sejmem?

Zgodnie z badaniem, do Sejmu nie dostałby się PSL-Koalicja Polska, na który chce głosować 4,4 proc. ankietowanych. 8,4 proc. respondentów nie jest zdecydowanych na kogo zagłosować.

 

ZOBACZ: Sondaż IBRiS o polityce rządu ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

 

Gdyby wybory odbyły się w tę niedzielę, 47,8 proc. respondentów zdecydowanie wzięłoby w nich udział, zaś "raczej" - 11,8 proc. osób. Prawie 14 proc. osób raczej nie wzięłoby udziału w wyborach, natomiast 21,2 proc. zdecydowanie nie poszłoby do urn. Waha się 5,2 proc. badanych.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu na próbie 1100 osób w dniach 3-4 września 2021 r. metodą CATI (wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo).

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie