Lubelskie. Wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla miejscowości nad Wisłą

Polska
Lubelskie. Wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla miejscowości nad Wisłą
Ewalrian / CC-by-SA / Commons
Wisła. Zdjęcia ilustracyjne

Wisłą przemieszcza się fala wezbraniowa. Wojewoda lubelski Lech Sprawka ogłosił pogotowie powodziowe dla miejscowości położonych nad Wisłą w powiatach kraśnickim, opolskim i puławskim.

"Mając na uwadze występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych wód na posterunkach wodowskazowych na rzece Wiśle, Wojewoda Lubelski ogłosił z dniem 3 września 2021 r. od godz. 12.30 pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów kraśnickiego, opolskiego i puławskiego, gmin Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Puławy, Kazimierz Dolny i Janowiec oraz miast Józefów nad Wisłą i Puławy" - poinformowała rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka.

 

ZOBACZ: Dwa ciała wyłowione z Wisły. Policja ustala tożsamość

 

Wojewoda lubelski zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z terenów objętych zarządzeniem oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.

 

 

W piątek o godz. 14.52 dyżurny synoptyk hydrolog z Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie Artur Franczyk poinformował o ostrzeżeniu trzeciego stopnia przed wezbraniami wody z przekroczeniem stanów alarmowych na Wiśle od ujścia Sanu (woj. podkarpackie) do ujścia Kamiennej (woj. mazowieckie).

 

 

- W związku z przemieszczaniem się kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym w profilu Annopol. W profilu Zawichost zostanie przekroczony stan alarmowy - poinformował Franczyk.

 

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie