Arkadiusz Mularczyk: jest wola polityczna, by wystąpić o reparacje od Niemiec

Polska
Arkadiusz Mularczyk: jest wola polityczna, by wystąpić o reparacje od Niemiec
wikimedia/public domain
Mularczyk podkreślił, że w żadnym innym kraju poza Polską nie było w czasie II wojny tak dużo masowych zbrodni.

Jest wola polityczna, by wystąpić o reparacje od Niemiec i myślę, że będzie ona zrealizowana w tej kadencji Sejmu; trwają jeszcze prace nad raportem nt. polskich strat wojennych, będzie on uzupełniony m.in. o wyliczenie i opis miejsc masowych mordów na Polkach - powiedział Arkadiusz Mularczyk (PiS).

W Polsce od kilku lat trwa dyskusja na temat reparacji wojennych, która powraca podczas kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej.

 

Poseł Mularczyk jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu kierował parlamentarnym zespołem ds. reparacji i przygotowywał raport nt. strat wojennych Polski.

 

ZOBACZ: Holenderskie koleje wypłacają dziesiątki milionów euro odszkodowań ofiarom II wojny światowej

 

Poseł PiS przekazał, że raport został poddany konsultacjom i powstała jeszcze konieczność jego uzupełnienia i aktualizacji.

 

- Jest kilka nowych elementów, między innymi raport będzie rozbudowany o enumeratywne wyliczenie miejsc kaźni, gdzie dokonywano masowych mordów na Polakach - powiedział Mularczyk.

Prace potrwają jeszcze kilka miesięcy?

Podkreślił, że w żadnym innym kraju poza Polską nie było w czasie II wojny tak dużo masowych zbrodni wojennych i ludobójstwa.

 

ZOBACZ: 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. "Ta wojna została wywołana przez niemieckich najeźdźców"

 

Dodał, że prace nad raportem potrwają jeszcze kilka miesięcy i zostanie on przetłumaczony m.in. na język angielski i niemiecki. - Natomiast kwestia jego publikacji będzie związana z decyzjami politycznymi - kierownictwa partii i rządu - zaznaczył poseł PiS.

 

Zapewnił, że temat reparacji jest podnoszony przez polską stronę w rozmowie z niemieckimi partnerami.

"Wysokie kwoty"

Dopytywany, czy rozmawiając z kierownictwem PiS czy z przedstawicielami rządu widzi determinację, by wystąpić o reparacje od Niemiec odparł: "Oczywiście jest taka wola polityczna i myślę, że będzie ona w tej kadencji Sejmu zrealizowana".

 

Mularczyk nie chciał mówić, jaka jest w raporcie szacowana kwota polskich strat wojennych. - To są kwoty bardzo wysokie, wyższe niż te, które Polska kiedykolwiek dostała z Unii Europejskiej - zaznaczył.

 

Zdaniem Mularczyka po ukończeniu raportu powinien on zostać poddany procedurze sejmowej. - Dobrze by było, gdyby była uchwała Sejmu, zobowiązująca rząd do podjęcia działań w sprawie reparacji - stwierdził Mularczyk.

Kiedy zostanie przedstawiony?

Pytany, czy jest jakaś perspektywa czasowa, kiedy raport zostanie przedstawiony Sejmowi odparł, że nie chce być związany żadną datą przy przygotowywaniu takiego dokumentu jak raport w sprawie strat wojennych Polski.

 

- Chciałbym, żeby ta sprawa raportu przeszła całą procedurę w tej kadencji Sejmu - powiedział Mularczyk.

 

Niemiecki rząd stoi na stanowisku, że z punktu widzenia Berlina sprawa reparacji jest zamknięta.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie