Prezydent Ukrainy: II wojna światowa była najstraszniejszą w historii ludzkości

Świat
Prezydent Ukrainy: II wojna światowa była najstraszniejszą w historii ludzkości
president.gov.ua
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

II wojna światowa była najstraszniejszą w historii ludzkości, a nazizm był absolutnym złem - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę, kiedy na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania. Zełenski wraz z ambasadorami krajów G7 i UE udał się do Donbasu.

Zełenski podkreślił w mediach społecznościowych, że nigdy nie można zapomnieć o tym, że nazizm był absolutnym złem. - Każdy, kto próbuje to usprawiedliwiać, zasługuje tylko na potępienie - dodał.

 

ZOBACZ: Prezydent Ukrainy: wszystko zmierza ku temu, że spotkanie z Putinem się odbędzie

 

- Nigdy nie można zapomnieć, że Ukraińcy walczyli razem z dziesiątkami narodów przeciwko nazizmowi. Razem z Rosjanami, Polakami, Białorusinami, Żydami, Gruzinami, Ormianami, Brytyjczykami, Amerykanami, Francuzami i wieloma innymi (narodami). I na pewno nie po to, by wojna odbierała życie naszych ludzi 76 lat później - napisał Zełenski.

"Pamiętamy. Zwyciężamy. Cenimy życie"

Podkreślił, że II wojna światowa "była najstraszniejszą w historii ludzkości". - Dlatego utworzono międzynarodowe instytucje i (przyjęto) zasady mające wspierać światowy pokój. Ich poszanowanie to obowiązek wszystkich ludzi, a szczególnie tych rządzących państwami i innych polityków-  - kontynuował.

 

 - Pamiętamy. Zwyciężamy. Cenimy życie. Wieczna pamięć poległym w II wojnie światowej. Nigdy więcej! - zaapelował.

 

ZOBACZ: Ukraina. Władze Kijowa opublikowały mapę miejskich schronów

 

Biuro prezydenta podało, że w sobotę Zełenski udał się do obwodu ługańskiego w Donbasie wraz z ambasadorami krajów G7 i UE. Na miejscu uczczono pamięć poległych w II wojnie światowej.

Dzień Pamięci i Pojednania

Od 2015 roku Ukraina obchodzi zakończenie II wojny światowej 8 maja; jest to Dzień Pamięci i Pojednania. Wcześniej zakończenie wojny świętowano tu 9 maja, tak jak w Rosji.

 

Data ta pozostaje jednak na Ukrainie świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. W związku z tym, że w tym roku 9 maja przypada w niedzielę, dniem wolnym od pracy będzie poniedziałek.

 

ZOBACZ: Euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. USA: sojusznicy z NATO, w tym Polska, potwierdzili poparcie

 

Według niedawnego badania Centrum Razumkowa i fundacji Demokratyczne Inicjatywy 41 proc. Ukraińców uważa, że obchodzone powinny być oba te święta: 8 maja i 9 maja.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie