Afganistan. Talibowie zwabili homoseksualistę. Później pobili go i zgwałcili

Świat
Afganistan. Talibowie zwabili homoseksualistę. Później pobili go i zgwałcili
PAP/EPA/STRINGER
Sytuacja w Afganistanie staje się coraz gorsza dla kobiet i środowisk LGBT

Talibowie pobili i zgwałcili homoseksualnego mężczyznę. Wcześniej nakłonili go do tego, by się z nimi spotkał. Oferowali mu pomoc w ucieczce z Afganistanu. Zmusili też mężczyznę do podania im numeru telefonu ojca, aby mogli powiedzieć, że jego syn jest gejem.

O sprawie poinformował aktywista Artemis Akbary. Z jego relacji wynika, że dwóch talibów próbowało się zaprzyjaźnić z mężczyzną oferując mu swoją pomoc. Ofiara, której nazwiska nie ujawniono, spotkała się z nimi w Kabulu po trzech tygodniach rozmów online.


- Talibowie zaatakowali go i zgwałcili - powiedział ITV Akbary. - Talibowie próbują powiedzieć światu, że się zmienili i nie mają problemów z prawami kobiet ani prawami człowieka. Kłamią - ocenił.

 

ZOBACZ: Studenci Uniwersytetu Amerykańskiego w Kabulu próbują uciec z Afganistanu


Jak dodał, talibowie się nie zmienili, ponieważ ich ideologia się nie zmieniła. - Moi przyjaciele w Afganistanie się boją, nie wiedzą, co się z nimi stanie w przyszłości, więc po prostu próbują się ukryć - zaznaczył.

Jeszcze większe zagrożenie

Akbary wskazał, że zagrożenie dla osób LGBT w Afganistanie jest większe niż wtedy, gdy talibowie byli u władzy w latach 1996-2001, ponieważ mają teraz media społecznościowe jako "sposób na gromadzenie informacji i zastawianie pułapek na ludzi".

 

Celem talibów stały się także kobiety, mimo że rzecznik grupy Zabihullah Mujahid nalegał, aby siły bezpieczeństwa były "delikatne i miłe" dla ludzi pod ich rządami.

 

ZOBACZ: Kolejne zatrucie grzybami. Czterech Afgańczyków trafiło do szpitala


Talibowie mieli natomiast chodzić od drzwi do drzwi, aby zmuszać dziewczynki do "małżeństwa" z bojownikami i grozili każdemu, kto jest podejrzany o pomoc siłom zachodnim podczas 20-letniej wojny.

Mieli podpalić kobietę, bo źle gotowała

Najla Ayoubi, była afgańska sędzia i aktywistka mieszkająca w USA, powiedziała, że ​​bojownicy podpalili kobietę, ponieważ jedzenie, które była zmuszona dla nich ugotować, nie przypadło im do gustu.


Obawy o przyszłość kobiet i przedstawicieli społeczności LGBT w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów są coraz większe, w miarę jak pojawiają się pierwsze doniesienia na ten temat - pisze portal news.com.au.

 

Portal podkreśla, że talibowie zapowiedzieli przywrócenie w kraju skrajnie restrykcyjnego prawa szariatu. Dyrektorka Australijskiej Rady ds. Różnorodności Mariam Veiszadeh, której szwagierka mieszka w Afganistanie, powiadomiła natomiast o chłostaniu kobiet.

Twarze pokryte smołą

"Właśnie się dowiedziałam, że dwie hazarskie szyitki w Heracie zostały wczoraj publicznie pobite przez talibskich urzędników" – napisała Veiszadeh.


News.com.au podkreśla, że doniesień o kobietach ukrywających się w swych domach i o prowadzeniu ulicami mężczyzn z twarzami pokrytymi smołą jest o wiele więcej.


Po ogłoszeniu przejęcia Kabulu talibowie wykluczyli stworzenie rządu przejściowego, zadeklarowali natomiast zamiast utworzenia "islamskiego emiratu Afganistanu" i przywrócenia szariatu.


- To koszmar dla wykształconych kobiet, które miały nadzieję na lepszą przyszłość dla siebie i przyszłych pokoleń – powiedziała agencji AFP była Młodzieżowa Delegatka przy ONZ Aisha Khurram.

Dwie kary dla gejów

Sytuacja może być dramatyczna także dla społeczności LGBT. Talibski sędzia oświadczył w lipcu, że za homoseksualizm będzie orzekać karę śmierci. "Dla gejów są tylko dwie kary: albo ukamienowanie, albo musi on stanąć za ścianą, która się na niego zawali. Ściana musi mieć wysokość 2,5-3 m" – powiedział niemieckiemu dziennikowi "Bild".


Talibowie rządzili Afganistanem od 1996 do 2001 r. Szariat w ich interpretacji oznaczał, że dziewczynki nie mogły chodzić do szkoły ani studiować, a kobietom nakazano przerwać pracę. Kobiety mogły wychodzić z domu tylko zakryte od stóp do głów burką i w towarzystwie krewnego płci męskiej.


Za cudzołóstwo kamienowano, a osobom skazanym za kradzież odrąbywano ręce albo stopy. Zakazana była konsumpcja wieprzowiny i alkoholu, a także nie wolno było wykonywać takich twórczych zawodów jak fotografowanie czy malarstwo. Mężczyźni nie mogli golić bród i poza domem musieli nosić turbany.

msl / The Independent / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie