Wrocław. Najmniejszy kot świata przyjechał do zoo

Polska
Wrocław. Najmniejszy kot świata przyjechał do zoo
ZOO Wrocław
Od 31 sierpnia kotki rude można obserwować we wrocławskim zoo. Szukają imion

Nowy gatunek dzikiego kota zawitał do wrocławskiego zoo. Dwa kotki rude przyjechały z zoo w Ostrawie i zamieszkały w wolierze przy pawilonie Terai. Z dnia na dzień pokonują nieśmiałość i coraz chętniej pokazują się na wybiegu. Opiekunowie szukają dla nich imion.

Kotek rudy, na pierwszy rzut oka, może przypominać naszego dachowca, ale to powierzchowne podobieństwo. Przede wszystkim to najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie - jest o połowę mniejszy od kota domowego i osiąga masę do 1,6 kg. Ma bardzo charakterystyczne umaszczenie, które - niestety - cenią kłusownicy.

 

Jego sierść jest krótka i miękka, górne partie ciała są szaro-brązowe, w różnym stopniu rdzawe i naznaczone rdzawo brązowymi plamami. Na łapach i klatce piersiowej znajdują się poziome paski, zaś brzuch i wewnętrzne boki nóg oraz policzki i podbródek są białe. U tego gatunku wyróżniają się również oczy - dość duże w stosunku do głowy z tęczówkami w kolorze od szarobrązowego do bursztynowego.

Mało poznany gatunek z Cejlonu

Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo to podgatunek pochodzący ze Sri Lanki. Pierwotnie zamieszkiwał lasy deszczowe, ale na skutek zmian środowiskowych - głównie wylesiania, koty te przystosowały się do życia w sąsiedztwie człowieka. Świadczy o tym fakt, że samice z kociętami zostały znalezione na plantacji herbaty.

 

W zasadzie niewiele wiadomo o życiu tych kotów, chociaż uważa się, że prowadzą nocny tryb życia. Wiadomo, że znakomicie się wspinają i prawdopodobnie polują zarówno na drzewach, jak i na ziemi. Mają reputację szczególnie zaciekłych myśliwych polujących na dużą zdobycz, ale ich dieta składa się głównie z małych zwierząt - ssaków, ptaków i płazów. Wydaje się, że chętnie sięgają również po owady, bo zaobserwowano je w pobliżu termitier, zwłaszcza po ulewnym deszczu, żerujące na skrzydlatych termitach. Podejrzewa się, że uzupełniają dietę owocami, ale nie udało się tego jeszcze potwierdzić.

 

ZOBACZ: Myszojeleń urodził się w Łodzi. Wiadomo, jaką ma płeć

 

- To kolejny gatunek, o którym niewiele wiadomo. Prowadzi bardzo skryty tryb życia, więc wciąż się o nim uczymy. Na razie większość informacji opatrzona jest słowem "najprawdopodobniej" i pochodzą z innych ogrodów zoologicznych oraz… z filmu dokumentalnego stacji BBC. Twórcy spędzili dwa lata na Cejlonie obserwując te fascynujące koty. Teraz naszym zadaniem jest obserwować i weryfikować dotychczasowe ustalenia oraz oczywiście, w przyszłości, rozmnażać ten zagrożony gatunek - mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

 

Imiona potrzebne od zaraz!

Od 31 sierpnia kotki rude można obserwować w wolierze zewnętrznej lub na wybiegu wewnętrznym w pawilonie Terai, gdzie mieszkają nosorożce indyjskie. Pracownicy zoo zachęcają do odwiedzin, obserwowania i proponowania imion dla dwóch nowych samców. Na propozycje czekają do 5 września na social mediach ZOO Wrocław.

ac/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie