Niemcy. Pracodawca nie zapyta o szczepienie. Krytyka nowego rozporządzenia

Świat
Niemcy. Pracodawca nie zapyta o szczepienie. Krytyka nowego rozporządzenia
PAP/EPA/CJ GUNTHER
Projekt nowego rozporządzenia ministra Heila w zakresie BHP de facto zabrania pracodawcom zadawania pytań o stan szczepień.

W Niemczech pracodawcy krytykują projekt rozporządzenia ministra pracy w sprawie szczepień przeciw Covid-19. Uważają, że szefowie firm powinni mieć prawo do sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony – pisze we wtorek portal tygodnika "Spiegel".

Związek Niemieckich Pracodawców (BDA) skrytykował przygotowywane przez ministra pracy Hubertusa Heila (SPD) nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, aktualizowane pod kątem pandemii.

 

ZOBACZ: Pracodawca będzie mógł wysłać na bezpłatny urlop niezaszczepionych? Radosław Fogiel wyjaśnia

 

- Rząd federalny powinien przestać wprowadzać zamieszanie. Firmy potrzebują obecnie jasnego komunikatu, że będą mogły pytać o stan szczepień swoich pracowników, aby móc zapewnić dzięki temu niezbędne środki w celu ochrony zdrowia wszystkich swoich pracowników - mówi szef BDA Rainer Dulger w wypowiedzi dla "Spiegla".

"Efekt przeciwny do zamierzonego"

Projekt nowego rozporządzenia ministra Heila w zakresie BHP de facto zabrania pracodawcom zadawania pytań o stan szczepień. - To przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i uniemożliwia niezbędną jasność, której firmy teraz potrzebują – podkreśla Dulger.

 

ZOBACZ: Australia. Pracodawcy będą mogli pytać pracowników o zaszczepienie przeciw COVID-19

 

Rozporządzenie, które ma wejść w życie w środę, zawiera zapis, że pracownicy powinni mieć możliwość szczepienia się w godzinach pracy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Jak 21 sierpnia wyjaśniał Heil na łamach "Spiegla", pracodawcy powinni umożliwić szczepienia pracownikom w godzinach pracy, aby zwiększyć krajowy wskaźnik szczepień. Minister chciał w ten sposób "bardziej zaangażować pracodawców".

"Będziemy apelować do pracodawców"

- Musimy wciąż dbać o to, aby miejsce pracy nie stało się miejscem infekcji – tłumaczył z kolei Heil na łamach "Augsburger Allgemeine". - Pracodawcy powinni tam, gdzie to możliwe, oferować szczepienia i testy. (…) Będziemy apelować do pracodawców, by robili więcej (…), aby umożliwić szczepienia w godzinach pracy - dodał.

 

Minister nie wyklucza w przypadku zwiększenia się liczby zachorowań na Covid-19 powrotu do pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe. - Jest dla mnie jasne, że bardziej prawdopodobne jest ponowne wprowadzenie obowiązku pracy z domu, niż powtórne zamykanie szkół i żłobków – cytuje "Spiegel" słowa Heila.

 

W Niemczech, zgodnie z przyjętymi przepisami, do końca czerwca pracodawcy musieli w miarę możliwości oferować pracę zdalną. Według sondażu przeprowadzonego przez monachijski Instytut Ifo, w czerwcu ok. 28,4 proc. pracowników korzystało z opcji pracy w domu przynajmniej częściowo.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie