Australia. Pracodawcy będą mogli pytać pracowników o zaszczepienie przeciw COVID-19

Biznes
Australia. Pracodawcy będą mogli pytać pracowników o zaszczepienie przeciw COVID-19
PAP/EPA/BRIAN CASSEY
W Australii szef skontroluje zaszczepienie pracowników

Według nowych wytycznych rządu Australii pracodawcy będą mogli pytać swoich pracowników, czy ci ostatni są zaszczepieni przeciw COVID-19 - poinformował we wtorek dziennik "Sydney Morning Herald". Władze uzasadniają, że chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Jak pisze gazeta, jeśli pracownik powie, że nie zaszczepił się i stanowi potencjalne zagrożenie dla klientów i współpracowników, pracodawca będzie mógł odsunąć go od obowiązków, które łączą się z wchodzeniem w interakcje z innymi, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 w miejscu pracy.

 

Premier Australii Scott Morrison zaznaczył, że nowe wytyczne nie oznaczają, że szczepienia przeciw koronawirusowi staną się obowiązkowe. - Program szczepień w Australii jest bezpłatny i nie jest obowiązkowy. To bardzo ważna zasada. Nie zamierzamy ukradkiem narzucać programu obowiązkowych szczepień - powiedział.

 

ZOBACZ: Australia. Został aresztowany za brak maseczki. Doznał zawału serca

 

Dyrektor generalny organizacji przedsiębiorców Australian Industry Group, Innes Willox, zwrócił uwagę, że rządowe wytyczne nie dają pracodawcom prawa do organizowania dobrowolnych szczepień w miejscu pracy. "To nie ma nic wspólnego z nakazem szczepień. Chodzi o zmniejszenie ryzyka dla pracodawców, którzy mogą mieć do czynienia z kosztownym roszczeniem w miejscu pracy" - podkreślił.

 

W Australii w pełni zaszczepionych jest obecnie ok. 20 proc. mieszkańców kraju powyżej 16. roku życia. Ten stosunkowo niski odsetek wynika głównie z powodu problemów z zaopatrzeniem w szczepionki.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie