Niemcy. Od poniedziałku surowe obostrzenia. Wchodzi w życie zasada 3G

Świat
Niemcy. Od poniedziałku surowe obostrzenia. Wchodzi w życie zasada 3G
PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
W Niemczech nawet osoby zaszczepione muszą nosić maseczki podczas zakupów i w środkach transportu publicznego.

Od poniedziałku w całym kraju obowiązuje tzw. zasada 3G (Geimpfte, Genesene, Getestete). Oznacza ona, że każdy, kto przebywa w publicznie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych, musi być zaszczepiony, wyleczony lub przedstawić negatywny test na obecność koronawirusa.

Obowiązek testowania dotyczy wizyt w restauracjach, kinach, salonach fryzjerskich, siłowniach, basenach i halach sportowych, odwiedzin w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz domach opieki i uczestników imprez.

 

ZOBACZ: Niemcy. Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. RKI: ponad 8 tys. przypadków

 

Także ci, którzy zatrzymują się w hotelach, muszą przedstawić negatywny wynik testu, który należy powtarzać co trzeci dzień pobytu.

 

Istnieją wyjątki, na przykład dla uczniów, którzy są regularnie testowani i dla małych dzieci. Kraje związkowe mogą zawiesić obowiązywanie tych zasad, kiedy siedmiodniowa zapadalność w danym landzie utrzymuje się na stałym poziomie poniżej 35 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia.

Maseczki i dystans zostają

Nadal obowiązkiem każdego, bez względu na to, czy jest zaszczepiony, wyleczony czy przebadany, jest zachowanie dystansu i noszenie maseczek podczas zakupów i w środkach transportu publicznego.

 

ZOBACZ: Niemcy. Prasa: szczepienia przeciw COVID-19 będą dostępne sklepach i supermarketach

 

Presja na osoby nieszczepione wzrośnie jeszcze bardziej od 11 października. Wtedy skończą się bezpłatne testy na obecność koronawirusa, które teraz można bez problemu zrobić w wielu miejscach.

 

Namioty testowe ustawiane są m.in. w pobliżu kin i restauracji i bardzo wiele osób korzysta z tej oferty. Rządy federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły zakończenie bezpłatnego testowania, ponieważ każdy w Niemczech może teraz bez problemu się zaszczepić.

 

Jak donosi reporter Polsat News w berlinie Tomasz Lejman, niemiecki rząd ma zrezygnować w październiku z finansowania testów, które obecnie są darmowe. A to oznacza, że niezaszczepieni z własnej kieszeni będą musieli każdorazowo wyciągnąć od 15 do 25 by taki test wykonać. 

Sytuacja w Niemczech

Instytut Roberta Kocha poinformował w poniedziałek o 3668 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. To o 1542 więcej niż w poniedziałek tydzień temu, kiedy odnotowano 2126 nowych zakażeń.

 

Siedmiodniowa zapadalność wzrosła do 56,4 z 54,5 poprzedniego dnia.

 

Wartość ta wskazuje, ile osób na 100 000 mieszkańców zostało zakażonych koronawirusem w ciągu ostatnich siedmiu dni.

rsr/pgo / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie