Izrael. Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich od 12. roku życia

Świat
Izrael. Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich od 12. roku życia
PAP/EPA/ABIR SULTAN
Pielęgniarka szczepi mężczyznę trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 w Jerozolimie w Izraelu

Władze medyczne Izraela zatwierdziły w niedzielę podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 12. roku życia, które otrzymały drugą dawkę co najmniej pięć miesięcy wcześniej. Dodatkowy zastrzyk otrzymało już 21 proc. Izraelczyków, czyli ponad 1,9 mln osób.

Wśród osób w wieku 70-79 odsetek osób zaszczepionych dawką przypominającą wynosi 80 proc., wśród osób w wieku 60-69 jest to 65 proc., a wśród osób w wieku 50-59 lat - 47 proc.

 

ZOBACZ: Francja. Od września trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla seniorów

 

Nowe zasady wchodzą w życie natychmiast, a osoby uprawnione powinny umawiać się na wizyty w swoich kasach chorych - przekazało ministerstwo zdrowia.

 

- To przywilej, którego nie ma żaden inny kraj – oświadczył premier Naftali Benet, namawiając Izraelczyków do przyjęcia trzeciej dawki.

Korzyści dla zaszczepionych trzecią dawką

Izrael jest pierwszym krajem, w którym 1 sierpnia oficjalnie rozpoczęto podawanie trzeciej dawki osobom powyżej 60. roku życia. Następnie wiek kwalifikujący był stopniowo obniżany.

 

Ministerstwo ogłosiło również, że osoby, które zostały zaszczepione trzecią dawką, będą zwolnione z tygodniowej kwarantanny, wymaganej po powrocie do Izraela z krajów uważanych za niebezpieczne pod względem ryzykiem zakażenia.

 

ZOBACZ: Media: wydaje się, że Joe Biden zasnął podczas spotkania z premierem Izraela

 

Zwolnienie z kwarantanny dotyczy również tych, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Zamiast tego przybywający do kraju obywatele będą się samoizolować przez 24 godziny lub do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu, który zrobią po wylądowaniu.

Potrzebna będzie czwarta dawka?

Od 1 października tzw. zielona przepustka, umożliwiająca wejście na niektóre zgromadzenia i do miejsc publicznych osobom zaszczepionym, wygaśnie sześć miesięcy po otrzymaniu drugiej lub trzeciej dawki - podało ministerstwo. Decyzja ta ma m.in. na celu głównie zachęcenie do przyjęcia zastrzyku przypominającego.

 

Resort zdrowia nie był w stanie ocenić, czy w ciągu następnych sześciu miesięcy potrzebna będzie czwarta dawka. - Jest za wcześnie, by mówić o końcu czwartej fali - podkreślił minister zdrowia Nitan Horowic.

 

We wtorek odnotowano najwyższą dotąd jednodniową liczbę zakażeń podczas czwartej fali, ponad 10 tys. infekcji, co było bliskie rekordowego bilansu dobowego ze stycznia.

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie