Szczepienie Moderną. Wykryto nowe zanieczyszczone partie w Japonii

Świat
Szczepienie Moderną. Wykryto nowe zanieczyszczone partie w Japonii
PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI

Władze japońskiej prefektury Okinawa poinformowały w niedzielę, że zawiesiły stosowanie szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna w związku z odkryciem nowych zanieczyszczonych partii tego preparatu.

Decyzja ta ma miejsce dzień po wszczęciu śledztwa przez japońskie ministerstwo zdrowia w sprawie śmierci dwóch mężczyzn, którzy otrzymali szczepionkę Moderny z partii, która później została wycofana z rynku z powodu podejrzeń o zanieczyszczenie cząstkami metalicznymi.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia w Polsce? Prawie 25 proc. Polaków za

 

Według komunikatu władz Okinawy, w niedzielę postanowiono "zawiesić stosowanie szczepionek Moderna, ponieważ w niektórych partiach wykryto obce substancje".

 

W sobotę japońskie ministerstwo zdrowia podało, że dwóch mężczyzn, w wieku 30 i 38 lat, zmarło po otrzymaniu drugich dawek szczepionki Moderny, które pochodziły z partii, wycofanej 26 sierpnia z rynku po odkryciu zanieczyszczenia preparatu.

Resort zdrowia zapowiada śledztwo

Resort zapowiedział wszczęcie śledztwa w celu ustalenia przyczyny zgonów, precyzując, że "związek przyczynowo-skutkowy ze szczepieniem pozostaje obecnie niestwierdzony".

 

ZOBACZ: Wariant Delta. Badania: w przypadku zakażenia ryzyko hospitalizacji dwa razy większe

 

- W tej chwili nie mamy dowodów na to, że te zgony zostały spowodowane przez szczepionkę Moderny. Ważne jest, aby przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia, czy istnieje taki związek – oświadczyło ministerstwo w sobotnim raporcie.

 

Moderna z kolei poinformowała, że problem mógł pojawić się na linii produkcyjnej jej podwykonawcy w Hiszpanii, firmy Rovi, która produkuje szczepionki na rynki poza Stanami Zjednoczonymi.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie