Poznań. Policja rozbiła grupę przestępczą, która fałszowała chemię gospodarczą

Polska
Poznań. Policja rozbiła grupę przestępczą, która fałszowała chemię gospodarczą
Pixabay/fotoblend

Policjanci z Poznania i Gdańska rozbili grupę przestępczą, która na polski i zagraniczne rynki wprowadziła podrobione środki do prania i czyszczenia o wartości około 12 mln zł. W tej sprawie zatrzymano 11 osób – poinformowały w piątek policja i prokuratura.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak przekazał, że wiosną ub. roku poznańscy policjanci otrzymali informacje, iż w okolicach stolicy regionu działa wytwórnia podrabianych artykułów chemicznych.

 

- Wszystkie tropy wiodły do legalnie działającej fabryki chemii gospodarczej. Tam produkowano żele oraz proszki do prania i odplamiacze. Pojemniki następnie trafiały na prywatną posesję kilkadziesiąt kilometrów dalej. W nowym miejscu płyny i proszki były oklejane podrobionymi etykietami znanej, światowej marki - opisał Borowiak.

Fałszywki trafiały do ZEA, Niemiec i Polski

Dodał, że podrobione produkty w hurtowych ilościach trafiały zarówno za granicę, m.in. do Niemiec i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak i na polski rynek. Śledczy oszacowali, że grupa przestępcza wprowadziła do obrotu podrobione artykuły chemiczne o wartości prawie 12 mln zł.

 

ZOBACZ: Cierpice. Po wypadku ciało pozostało w aucie. Nie zauważyli go policja ani prokurator

 

18 sierpnia policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz funkcjonariusze z gdańskiego zarządu CBŚP, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zatrzymali w tej sprawie łącznie 11 osób - mieszkańców Poznania, powiatów grodziskiego i śremskiego, a także Gdyni, w wieku od 41 do 69 lat.

 

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował, że zatrzymane osoby były zaangażowane w proces wytwarzania, fałszowania, przechowywania i dystrybucji produktów chemii gospodarczej.

Podrobiony produkt trafiał do "oryginalnego" opakowania

- Jak ustalono, grono osób skupionych wokół zarządzającego legalnie działającą fabryką środków chemicznych, wykorzystując infrastrukturę i siłę roboczą jej pracowników, wytarzało własnej produkcji żel, a następnie rozlewało go do butelek imitujących oryginalne produkty markowych firm - opisał.

 

Prokurator wskazał, że Arkadiuszowi G. i Bogdanowi N. przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą zajmującą się produkcją oraz sprzedażą płynów do prania i czyszczenia, opatrzonych fałszywymi znakami towarowymi. - Pozostałe dziewięcioro zatrzymanych osób usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej - podał.

 

ZOBACZ: Jelenia Góra. Złodziej chciał zmylić policjantów. Przebrany za kobietę ukradł samochód

 

Prok. Wawrzyniak dodał, że 20 sierpnia sąd uwzględnił wszystkie wnioski śledczych i aresztował pięciu podejrzanych, w tym dwóch kierujących grupą. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczeń majątkowych w kwotach od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

 

- Prokurator zabezpieczył także mienie podejrzanego Arkadiusza G., obciążając, stanowiące jego własność nieruchomości, hipotekami do wysokości 9 mln zł - zaznaczył Wawrzyniak.

 

Dwóm podejrzanym o kierowanie grupą grozi do 10 lat więzienia, a pozostałym zatrzymanym do pięciu lat pozbawienia wolności.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie