Transport serca do przeszczepu policyjnym Black Hawkiem. 350 km w niecałą godzinę

Polska
Transport serca do przeszczepu policyjnym Black Hawkiem. 350 km w niecałą godzinę
Policja.pl

Policyjni lotnicy po raz czwarty w tym roku przetransportowali Black Hawkiem serce do przeszczepu dla pacjenta z jednego z miast w województwie kujawsko-pomorskim do Wrocławia - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Transport zajął 58 minut.

Rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał, że do zdarzenia doszło w środę. - Otrzymaliśmy prośbę z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu o pomoc w transporcie serca do przeszczepu. W sytuacjach, kiedy do czynienia mamy z transportem narządów do przeszczepu każda minuta jest na wagę złota - podkreślił inspektor Mariusz Ciarka.

Walka z czasem

- W przypadku serca chirurdzy od momentu jego pobrania do jego wszczepienia mają jedynie cztery godziny. Na transport przewiduje się maksymalnie 2,5 h. Trasa do przebycia drogą lądową to ponad 350 km. Jazda samochodem trwałaby minimum 3,5 godziny – to zdecydowanie za długo. Z tego powodu już po raz czwarty Zarząd Lotnictwa Policji w Warszawie został poproszony przez koordynatora do spraw transplantologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu o pomoc w transporcie serca do przeszczepu - tłumaczył.

 

 

Wskazał, że ponieważ na pokład w odróżnieniu od wcześniejszych lotów tego typu, oprócz serca i transplantologa, policjanci musieli zabrać również zespół składający się z dwóch kardiochirurgów i dwóch pielęgniarek instrumentariuszek, policjanci zdecydowali się, że lot zostanie wykonany policyjnym Black Hawkiem, który jest wyposażony w dodatkowy zbiornik paliwa.

"Policyjni piloci po raz kolejny stanęli na wysokości zadania"

- Ta maszyna jest wystarczająco duża, aby spokojnie pomieścić wszystkich oraz posiada odpowiedni zapas paliwa, żeby wykonać przelot na tak długiej trasie na jednym tankowaniu - przekazał rzecznik KGP.

 

KGP

 

- Policyjni piloci po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i w ciągu godziny dotarli na przyszpitalne lądowisko w stolicy województwa dolnośląskiego. Lot, tak jak poprzednio, wykonany był na hasło "GARDA". Zgodnie z tą procedurą, helikopter, który zaangażowany jest w realizację zadań związanych m.in. z bezpieczeństwem powszechnym i porządkiem publicznym, ma pierwszeństwo wykonania lotu - podał.

 

KGP

 

ZOBACZ: Lekarze z Madrytu przeszczepili serce niemowlęciu. "Organ od dawcy z inną grupą krwi"

 

Dodał, że to już kolejny transport organów do przeszczepu, w którym w tym roku wzięli udział policjanci. - W ostatnią sobotę funkcjonariusze z Krapkowic pomagali w konwoju pojazdu transportującego serce przez zator na autostradzie. Również wówczas organ do pacjenta wrocławskiego szpitala dotarł na czas - przypomniał rzecznik KGP.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie