Gdańsk. Proces byłych policjantów. Mieli zmuszać do picia alkoholu, poniżali i proponowali seks

Polska
Gdańsk. Proces byłych policjantów. Mieli zmuszać do picia alkoholu, poniżali i proponowali seks
Polsat News

Przed sądem w Gdańsku rozpoczął się w czwartek proces dwóch byłych funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, którzy zdaniem prokuratury podczas interwencji nagrywali filmy: poniżali, kazali pić alkohol i proponowali seks. Zostali oskarżeni m.in. o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych.

Choć na sprawę przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe stawił się tylko jeden z oskarżonych – 28-letni Maciej S., a drugi 33-letni Rafał G. prawidłowo zawiadomiony i nie usprawiedliwił nieobecności; sędzia Aleksandra Siniecka-Kotula otworzyła przewód sądowy.

 

Prokurator Mariusz Skwierawski odczytał akt oskarżenia, w którym zarzucono, że wobec osób, w stosunku do których podejmowali interwencje, kierowali słowa poniżające, znieważające czy też zawierające groźby zastosowania przemocy fizycznej.

 

ZOBACZ: Gdańsk. Dziecko wypiło rozpuszczalnik. Liczyła się każda minuta

 

Według prokuratury, jedną z osób, grożąc przemocą, zmuszali do określonego zachowania - wypicia pół litra alkoholu.

 

Śledczy zarzucili obu b. policjantom m.in. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych. Zdaniem śledczych, film dokumentalny policjanci nagrywali telefonami komórkowymi w latach 2016–2019.

Film anonimowo trafił do mediów

Byli funkcjonariusze zostali zatrzymani jesienią 2019 r. po tym, gdy do kilku instytucji i mediów anonimowa osoba wysłała filmy z interwencji.

 

Na filmach widać m.in., jak policjanci przymuszają zatrzymanego do wypicia butelki alkoholu, proponują seks pijanej kobiecie, wymuszają informacje, czy wyśmiewają osoby potrzebujące pomocy.

 

Po tym, jak sprawa została nagłośniona w mediach, funkcjonariusze KMP w Gdańsku zostali dyscyplinarnie zwolnieni z policji.

Obecny na sali Maciej S. nie przyznał się do zarzutów prokuratury. Mężczyzna zgodził się jedynie odpowiadać na pytania swojego obrońcy Dawida Szachty.

 

ZOBACZ: Gdańsk. Rodzina okradła sklep z zabawkami

 

- Nie pełniłem wówczas służby. Nie byłem na tej interwencji. Nie nagrywałem filmów z interwencji - tłumaczył w odpowiedziach na kolejne zarzuty Maciej S. Mężczyzna jest obecnie pomocnikiem ślusarza.

 

Były policjant twierdził, że nie wiedział, iż jego kolega nagrywał filmy z interwencji, a dowiedział się o tym dopiero po zatrzymaniu w prokuraturze.

Zemsta za przerwanie "intymnej znajomości"

Sędzia Aleksandra Siniecka-Kotula odczytała wyjaśnienia ze śledztwa nieobecnego na procesie, drugiego byłego funkcjonariusza - Rafała G.

Wynika z nich, że kompromitujące nagrania z interwencji ujawniła inna policjantka, która według Rafała G. miała dokonać tego w ramach zemsty. Jego zdaniem dlatego, że nie chciał kontynuować "intymnej znajomości".

 

ZOBACZ: Cierpice. Po wypadku ciało pozostało w aucie. Nie zauważyli go policja ani prokurator

 

- Upubliczniła je moja koleżanka, z która się pokłóciłem i groziła mi, że zniszczy moją karierę - tłumaczył w śledztwie Rafał G. Choć nie przyznawał się do zarzutów prokuratury, potwierdził nagrywanie filmów.

 

Byli funkcjonariusze gdańskiej policji odpowiadają z wolnej stopy (zostali zwolnieni z aresztu). Sąd odroczył proces do 9 listopada, wówczas będą zeznawali pierwsi świadkowie w tej sprawie.

 

Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie