Podwyżki dla nauczycieli i reaktor atomowy. Minister Przemysław Czarnek w "Graffiti"

Polska
Podwyżki dla nauczycieli i reaktor atomowy. Minister Przemysław Czarnek w "Graffiti"
Polsat News
Minister Przemysław Czarnek w "Graffiti"

- Potrzebujemy reaktora atomowego dla tworzenia paliwa przyszłości - powiedział w "Graffiti" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Polityk skomentował swoją obecność w radzie ds. rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem. Mówił też o początku roku szkolnego i zbliżającej się IV fali zakażeń oraz o podwyżkach dla nauczycieli.

Przemysław Czarnek, był pytany m.in. o jego nową rolę. Czarnek będzie odpowiadał za przygotowania do budowy elektrowni atomowej w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska polityk Prawa i Sprawiedliwości został wiceprzewodniczącym Rady ds. rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem.

"Potrzebujemy takiego reaktora"

- Kilka miesięcy temu przekazałem 60 mln zł z budżetu Ministerstwa Nauki na tworzenie projektu wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem - przypomniał Czarnek. 

 

WIDEO: Przemysław Czarnek w "Graffiti"

 

- Uważam, że naukowy rozwój tej technologii powinien postępować. Potrzebujemy takiego reaktora choćby do tworzenia wodoru na skalę przemysłową, czyli paliwa przyszłości, ale i tworzenia leków onkologicznych, bo to dzieje się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (wspartym 60 mln zł z resortu Czarnka - red.) - stwierdził minister. 

 

Decyzję o powołaniu nowych członków rady podjął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. To on jest przewodniczącym rady, a jego zastępcą został minister edukacji i nauki. Czarnek podkreślił w Polsat News, że jest w Radzie za darmo, nie pobiera za to wynagrodzenia.

Początek roku szkolnego

Prowadzący "Graffiti" Marcin Fijołek zapytał ministra także o zbliżające się rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

 

- Obserwując przewidywania, nie ma zagrożenia dla nauczania stacjonarnego ani 1 września, ani w dłuższej perspektywie - ocenił Czarnek.

 

ZOBACZ: Od września uczniowie wracają do szkół. Adam Niedzielski zapewnia

 

- Przygotowujemy się do rozpoczęcia roku szkolnego, wyasygnowaliśmy jako rząd ponad 100 mln złotych na sprzęt, który właśnie dociera do szkół - dodał. 

 

- Mamy blisko 80 proc. zaszczepionych nauczycieli, zaszczepionych jest ponad 30 proc. dzieci powyżej 12. roku życia; będziemy prowadzić akcje szczepień w szkołach. (...) Mamy lepszą sytuację niż przy poprzednich falach - stwierdził Przemysław Czarnek.

 

Polityk odniósł się także do informacji, że w szkołach w całym kraju brakuje 13 tys. nauczycieli. - Przypomnijmy, że 13 tys. nauczycieli na 700 tys. nauczycieli, zatem jest to znikomy procent, żebyśmy tu nie robili wrażenia, że mamy tu jakiś potężny procent. Zawsze taki znikomy procent wolnych etatów w szkołach występuje w wakacje, występuje również w tym roku. Zostanie uzupełniony, nie ma z tym żadnego problemu - powiedział.

Minimalny poziom wyszczepienia

Czarnek podał, że ministerstwo edukacji nie będzie wyznaczać minimalnego poziomu wyszczepienia w szkołach.

 

- Wykonujemy funkcję pomocniczą dla resortu zdrowia. Nie jesteśmy od tego, żeby przeprowadzać akcje szczepień. Jesteśmy od tego, żeby je ułatwiać i promować - dodał.

 

Minister Czarnek zapytany o możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień nauczycieli, stwierdził: - Znaczna grupa nauczycieli już się zaszczepiła. (...) Gdyby inne grupy społeczne zachowały się tak odpowiedzialnie jak nauczyciele, którym bardzo dziękuję, mielibyśmy już koronawirusa z głowy.

Reforma statusu nauczyciela

Przemysław Czarnek powiedział także o trzech celach reformy statusu nauczyciela na najbliższy rok: odbiurokratyzowanie zawodu nauczyciela, zwiększenie dostępności nauczyciela dla dzieci oraz "znaczące" zwiększenie wynagrodzeń. W połowie września ma odbyć się ponowne posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego nauczyciela.

 

- Przyszły rok to termin, kiedy te zmiany muszą nastąpić, musi też nastąpić zdecydowane zwiększenie wynagrodzenia nauczycieli - podkreślił Czarnek.

 

ZOBACZ: Czarnek: chcemy, aby do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych

 

Minister został zapytany o plany dotyczące rozwoju edukacji klimatycznej w programie nauczania w polskich szkołach.

 

- Planujemy dużą konferencję naukową, na której powołamy specjalne zespoły ds. edukacji ekologicznej i klimatycznej - zapowiedział Przemysław Czarnek.


Dotychczasowe wydania programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

an/ml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie