Od września uczniowie wracają do szkół. Adam Niedzielski zapewnia

Polska
Od września uczniowie wracają do szkół. Adam Niedzielski zapewnia
PAP/Marcin Obara

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 1 września uczniowie wrócą do szkoły. Przyznał też, że "mamy za sobą traumę", co odbiło się na zdrowiu psychicznym społeczeństwa, w tym najmłodszych pokoleń. - Skierujemy do szkół mobilne punkty szczepień. Oczywiście będą one dobrowolne, niezbędna będzie zgoda dyrektora - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zapytany, czy uczniowie od 1 września wrócą do nauki stacjonarnej, odpowiedział: - Na pewno, to temat już przesądzony. Jego zdaniem "musiałoby wydarzyć się coś nieprzewidzianego", aby rządzący wprowadzili jednak tryb hybrydowy lub zdalny.

 

- Przyznam, że na początku wakacji przygotowywaliśmy się z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem na różne scenariusze. Jednak na początku sierpnia z premierem założyliśmy, że najbardziej pewnym scenariuszem jest powrót dzieci do szkoły - doprecyzował Adam Niedzielski.

 

ZOBACZ: Niemcy. Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. RKI: ponad 8 tys. przypadków


Jak dodał, resort przeprowadzi akcję edukacyjną w szkołach dotyczącą szczepień. - Później skierujemy do placówek mobilne punkty podawania preparatów. Szczepienia oczywiście będą dobrowolne; (aby odbyły się w danej szkole) niezbędna będzie zgoda dyrektora, który oprze się na opiniach i wskazaniach zebranych przez rodziców. Mam nadzieję, że ta akcja szczepień odbędzie się w trzecim tygodniu września - mówił.

Adam Niedzielski: Mamy za sobą traumę

Na uwagę, że społeczeństwo jest w kiepskiej formie psychicznej po długich miesiącach pandemii, minister zdrowia ogłosił, że "jesteśmy w trakcie rewolucji, jeśli chodzi o psychiatrię dziecięcą". - Mamy za sobą traumę, ona bardzo odbija się na psychice dzieci, które musiały zmienić swój tryb funkcjonowania. W tej chwili rozbudowujemy psychiatrię środowiskową. Odchodzimy od starego modelu, w którym leczenie psychiatryczne było realizowane w szpitalach, wielkich kombinatach, a pobyt tam oznaczał czasowe wyłączenie młodego pacjenta z życia rodzinnego i szkolnego oraz społeczne stygmatyzowanie - wyjaśnił.

 

Niedzielski zapewnił, że MZ "na poziomie każdego powiatu" prowadzi konkursy na ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. - Chcemy, by powstało ok. 400 takich miejsc w całej Polsce. Dziś zakontraktowanych mamy już około 300 takich placówek, które stanowią pierwszy poziom referencyjny nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zaletą takiego środowiskowego systemu jest to, że nie opieramy go na lekarzach psychiatrach, których jest mało. Oni mają się koncentrować na wyższych poziomach, na pacjentach, którzy wymagają choćby farmakoterapii i stałej obserwacji całodobowej - powiedział. 

Psychiatria dziecięca. Minister zdrowia: Będą dodatkowe fundusze

Jak wyliczył, w tym roku ponad 50 mln zł trafi na remonty szpitalnej infrastruktury dla najmłodszych pacjentów. - Obecnie Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na moje polecenie prowadzi analizę, której celem jest podniesienie wyceny świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej, udzielanej zarówno na oddziałach, jak i w przychodniach - mówił Niedzielski.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski: za zatajenie informacji epidemicznych kara do 30 tys. zł


- Należy też zauważyć, że w okresie epidemii wzrosło ryzyko niektórych problemów, do których należą tzw. uzależnienia cyfrowe, mające związek z czasem jaki dzieci i młodzież spędzają przed ekranami komputerów i smartfonów. W związku z tym w Ministerstwie Zdrowia przygotowany został projekt rozporządzenia w sprawie pilotażowego programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Przewidujemy ze do końca roku otwarte zostaną pilotażowe ośrodki, w których pacjenci z takimi problemami będą mogli uzyskać dedykowaną im pomoc - zapewnił minister zdrowia.

wys/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie