Przemysław Czarnek spotkał się z młodzieżowym forum LGBT+. "Z jego retoryki czuć uprzedzenie"

Polska
Przemysław Czarnek spotkał się z młodzieżowym forum LGBT+. "Z jego retoryki czuć uprzedzenie"
Twitter/Ministerstwo Edukacji i Nauki
Spotkanie młodzieżowego forum LGBT+

- Każdy człowiek ma prawo do ochrony życia prywatnego i do decydowania o swoim życiu osobistym, co wynika z konstytucji -powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czasie piątkowego spotkania z przedstawicielami młodzieżowego forum LGBT+. - Z jego retoryki było czuć uprzedzenie - skomentowała przedstawicielka forum.

W spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie minister Przemysław Czarnek uczestniczył zdalnie. Na miejscu był wiceszef resortu Tomasz Rzymkowski.

 

"Podczas spotkania minister edukacji i nauki podkreślił, że każdy człowiek ma prawo do ochrony życia prywatnego i do decydowania o swoim życiu osobistym, co wynika z konstytucji. Minister Przemysław Czarnek podziękował za merytoryczną i spokojną rozmowę" - zrelacjonowano w mediach społecznościowych resortu.

"Pytania na temat krzywdzącej retoryki"

- W trakcie tego spotkania mieliśmy okazję zadać ministrowi pytania na temat jego krzywdzącej retoryki w stosunku do osób LGBT+, a także kobiet. Na początku spotkania zostaliśmy zapewnieni, że otacza nas szacunkiem, jako osoby nieheteronormatywne. Jakkolwiek z jego retoryki było czuć uprzedzenie. Ja nieraz czułam się traktowana z góry w naszej dyskusji. Padło także stwierdzenie, że ideologia LGBT+ zagraża rodzinie i zagraża Polsce. (...) Niestety, nie udało nam się sprecyzować na spotkaniu, co dokładnie minister Czarnek rozumie poprzez ideologię LGBT - powiedziała po spotkaniu mediom Wiktoria Magnuszewska z młodzieżowego forum LGBT+. Zaznaczyła, że forum oczekuje pisemnego wyjaśnienia takiego stwierdzenia.

 

Aktywiści oczekiwali również m.in. konkretnych działań ministra w kwestii zmniejszenia zachowań dyskryminacyjnych wobec osób nieheteronormatywnych w szkołach oraz powstania okrągłego stołu o przyszłości polskiej edukacji.

 

ZOBACZ: Małopolskie. Deklaracja anty-LGBT zostaje. "Osoby LGBT skazane na dalsze wykluczenie"

 

- W związku z tym, że nie padły żadne konkrety ze strony pana ministra i minister połączył się z nami na 30 minut zdalnie, dalsze spotkania z ministerstwem będą kontynuowane i jesteśmy w trakcie planowania kolejnych spotkań - powiedziała Magnuszewska.

 

Laura Kwoczała z młodzieżowego forum LGBT+ oceniła, że jej rozmowa z wiceszefem resortu Tomaszem Rzymkowskim w kwestii okrągłego stołu o przyszłości polskiej edukacji "była bardzo fair". Wyraziła zadowolenie, że MEiN chce i nie boi się z przedstawicielami forum rozmawiać.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie