Niepożądane odczyny poszczepienne. Państwowa Inspekcja Sanitarna podała dane

Polska
Niepożądane odczyny poszczepienne. Państwowa Inspekcja Sanitarna podała dane
PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia.

Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej po szczepieniu przeciw COVID-19 wpłynęły dotąd 14 tys. 562 zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym 12 tys. 251 łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę w Polsce, we wszystkich punktach podano w sumie ponad 35 mln 824 tys. dawek.

 

ZOBACZ: Niepożądane odczyny poszczepienne. Który preparat powoduje ich najwięcej?

 

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

 

Inne odczyny – poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia – jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka, zawroty głowy, tachykardia (zaburzenia rytmu serca-PAP), zakrzepica żył głębokich, porażenie splotu barkowego, chwilowy spadek ciśnienia tętniczego.

Informacja o NOP

Eksperci podnoszą, że po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 każda osoba proszona jest o pozostanie przez określony czas w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

 

ZOBACZ: Johnson & Johnson i AstraZeneca pracują nad modyfikacją szczepionek. Z powodu zakrzepów krwi

 

Informację o rozpoznaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz zgłasza do powiatowego sanepidu w ciągu 24 godzin od podejrzenia lub rozpoznania odczynu.

 

Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie, czy pozostawał on w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie