Nowa rola Przemysława Czarnka. Będzie odpowiadał za budowę reaktorów jądrowych

Polska
Nowa rola Przemysława Czarnka. Będzie odpowiadał za budowę reaktorów jądrowych
PAP/Wojtek Jargiło
Na zdjęciu minister Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek będzie odpowiadał za przygotowania do budowy elektrowni atomowej w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska polityk Prawa i Sprawiedliwości został wiceprzewodniczącym Rady ds. rozwoju technologii reaktorów HTGR.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek został wiceprzewodniczącym "Rady ds. rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem" - wynika z rozporządzenia opublikowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Będzie odpowiadał za proces przygotowania do budowy w Polsce elektrowni atomowej.

 

Decyzję o powołaniu nowych członków rady podjął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. To on jest przewodniczącym rady, a jego zastępcą został minister edukacji i nauki. 

 

ZOBACZ: Czarnek: chcemy, aby do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych

 

Poza nimi w skład rady wchodzą m.in. Wojciech Murdzek z MEiN, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, podsekretarz stanu, główny geolog Kraju Piotr Dziadzio, przedstawiciel Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek, przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prof. Maciej Chorowski, przedstawiciel Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Wojciech Kamieniecki, przedstawiciel Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

Czym zajmuje się rada?

Do zadań rady należy monitorowanie rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem, poprzez: bieżący nadzór nad prowadzonymi badaniami w zakresie tych technologii, czuwanie nad wydatkami związanymi z prowadzonymi badaniami; wyznaczanie kierunków działań ministra właściwego do spraw energii oraz jednostek i organów mu podległych oraz przez niego nadzorowanych; opracowywanie rekomendacji w zakresie promowania technologii tychże reaktorów. 

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek spotkał się z młodzieżowym forum LGBT+. "Z jego retoryki czuć uprzedzenie"

 

"Min. Czarnek został właśnie powołany na wiceprzewodniczącego rady d/s rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem. Taki reaktor ma zacząć działać w Polsce za około 10 lat kiedy po panu Czarnku na szczęście pozostanie już tylko wspomnienie" - napisał były premier Leszek Miller. 

 

"Talibowie w PL, czyli min Czarnek z PiS, wzięli się za energetykę jądrową. Obawiam się, że najpierw wyrzucą z projektu fizyków, a jakiś mułła z Krakowa powie jak to ma działać, żeby diabła w tym nie było. Naprawdę robi się coraz śmieszniej i straszniej" - napisał Bartłomiej Sienkiewicz. 

 

Z kolei Katarzyna Lubnauer, posłanka KO, napisała, że "długotrwałe skutki wpływu Czarnka na polską szkołę są znacznie groźniejsze od jego wpływu na energetykę jądrową". 

 

Na czym polega technologia?

Reaktor HTGR zalicza się do najnowszej technologii IV generacji. Przy chłodzeniu wykorzystuje się m.in. hel, a "przewaga tej technologii nad innymi wynika z unikalnych cech inherentnego bezpieczeństwa uniemożliwiających stopienie rdzenia, dojrzałości technologicznej oraz parametrów technicznych optymalnych do potrzeb przemysłu" - pisało Ministerstwo Energii.

 

Podkreślono równocześnie, że "w przypadku awarii wszystkich systemów i utraty chłodziwa, rdzeń wychładza się samorzutnie dzięki wypromieniowywaniu ciepła i konwekcji. Umożliwia to posadowienie takiego reaktora w bezpośredniej bliskości instalacji przemysłowych czy nawet siedzib ludzkich".

rsr/msl/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie